Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dbejte zdrženlivosti, vyzvalo NATO Rusko a Ukrajinu. Kvůli incidentu u Krymu se sejde komise

Svět

  13:23
BRUSEL/BERLÍN - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pondělí vyjádřil podporu územní jednotě a svrchovanosti Ukrajiny, včetně jejího plného práva na plavbu v ukrajinských teritoriálních vodách. Reagoval tak na nedělní incidenty mezi ruskými a ukrajinskými vojenskými loděmi u ukrajinského poloostrova Krym, které v roce 2014 Rusko anektovalo.

Dvě ruské stíhačky poblíž Kerčského průlivu, kde kvůli ruskému zátarasu zůstalo uvězněno několik desítek lodí. foto: Reuters

Napětí na Krymu roste. Rusové obsadili ukrajinské lodě, Porošenko svolal válečný kabinet

Stoltenberg rovněž na žádost ukrajinského prezidenta Petra Porošenka svolal na pondělní odpoledne do Bruselu mimořádnou schůzku Komise NATO-Ukrajina.

Schůzka, která se má zabývat incidenty, jež vyvolaly novou krizi ve vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou, se uskuteční na úrovni velvyslanců, sdělil Stoltenberg po telefonickém rozhovoru s Porošenkem.

Severoatlantická aliance ve svém prohlášení vyzvala Rusko a Ukrajinu ke zdrženlivosti. Německý ministr zahraničí Heiko Maas vývoj situace označil za znepokojující a vyzval obě strany k uvolnění napětí. Obdobně se vyjádřili i vysocí představitelé dalších zemí, jako je Turecko nebo Čína. Ta si přeje, aby Moskva a Kyjev „řešily své spory prostřednictvím dialogu“.

Záběr ze srážky lodě ruské pohraniční stráže s ukrajinským remorkérem.

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zadržely u Kerčského průlivu tři jeho lodě. Ukrajinci obvinili Rusy, že na jejich lodě stříleli a zranili přitom členy ukrajinské posádky. Ruská tajná služba FSB, pod niž spadá i pohraniční stráž, později potvrdila, že ruské jednotky ukrajinská plavidla u poloostrova Krym zadržely. Informovala, že k jejich zastavení použila zbraně, přičemž byli zraněni tři příslušníci ukrajinského námořnictva. Jejich zdravotní stav prý není vážný.

Ukrajinské vojenské lodě s 23 námořníky se snažily proplout z Oděsy do přístavu Mariupol v Azovském moři. Měly namířeno skrz Kerčský průliv, přes který Rusko postavilo most na anektovaný poloostrov Krym. Ukrajina prohlašuje, že lodě respektovaly mezinárodní námořní pravidla. Podle Ruska ale neměly lodě povolení k průjezdu Kerčským průlivem a ohrožovaly běžnou plavbu v oblasti.

„Vyzýváme k umírněnosti a uvolnění napětí,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescuová. Zdůraznila rovněž, že NATO žádá, aby Rusko „zajistilo neomezený přístup k ukrajinským přístavům v Azovském moři v souladu s mezinárodním právem“.

Také podle šéfa německé diplomacie Maase je jakákoli ruská blokáda přístupu do Azovského moře „nepřijatelná“. „Je nutné, aby byla tato blokáda zrušena,“ napsal ministr na twitteru.

Ruské stíhačky nad Černým mořem u Kerčského průlivu.
Na místo přiletěly i dvě stíhačky Suchoj Su-25.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert vyzval Rusko k „propuštění“ ukrajinských plavidel a námořníků.

Na pondělí je shodou okolností do Berlína naplánována schůzka v normandském formátu, tedy mezi Francií, Německem, Ruskem a Ukrajinou na úrovní politických ředitelů ministerstev zahraničí členských zemí. Podle německé diplomacie bude rusko-ukrajinský námořní incident nepochybně předmětem jednání.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...