Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diplomaté opustili Británii, Rusko couvá z obvinění Švédska kvůli Novičoku

Svět

  18:23aktualizováno  18:42
LONDÝN/MOSKVA - Skupina 23 ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků vyhoštěných z Velké Británie v úterý ruským zvláštním letadlem odletěla z londýnského letiště Stansted do Moskvy. Podle ruského velvyslance Rusko neobvinilo Švédsko, že je možným původcem nervově paralytické látky Novičok, prý šlo pouze o hypotézu.

Moskva pro skupinu vyslala zvláštní letadlo vládní letky Rossija. foto: ČTK

Zhruba 80 lidí opustilo z nařízení britského ministerstva zahraničí zemi v reakci na otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.

Vypovězené diplomaty Londýn označil za ilegální agenty ruských tajných služeb, které ruské úřady v rozporu s diplomatickými zvyklostmi nedeklarovaly. Pokyn k odjezdu vydaly britské úřady minulý týden ve středu, na přípravu k návratu měli Rusové týden.

Podle ruských novinářů nesli vyhoštění Rusové svůj osud statečně, nepřízeň...
Moskva v sobotu odpověděla obdobným krokem a požádala o odjezd 23...

Moskva v sobotu odpověděla obdobným krokem a požádala o odjezd 23 diplomatických pracovníků britské mise v Moskvě. Zablokovala zároveň fungování britského konzulátu ve druhém největším městě Petrohradě a pozastavila činnost Britské rady, instituce pro kulturní spolupráci s cizinou.

Podle ruských novinářů nesli vyhoštění Rusové svůj osud statečně, nepřízeň osudu a britské vlády je prý semknula. Moskva pro skupinu vyslala zvláštní letadlo vládní letky Rossija.

Británie posílí monitorování na hranicích

Británie bude na svých hranicích zjišťovat a sledovat osoby, které jsou hrozbou pro její národní bezpečnost. Oznámil to v úterý v Londýně mluvčí premiérky Theresy Mayové. Předmětem zájmu britských bezpečnostních úřadů budou i pasažéři soukromých letů. 

„Cílem je posílit monitorování a sledování osob cestujících do Spojeného království, které mohou být zapleteny do akcí ohrožujících bezpečnost Británie nebo jejích spojenců,“ řekl mluvčí po schůzce Mayové se členy britské Národní bezpečnostní rady. 

„Týká se to i přísných hraničních kontrol soukromých letů,“ dodal. Rozhodnutí podle agentury Reuters souvisí s prohlášením Mayové z minulého týdne, že Londýn vypracuje nové zákony pro obranu před „aktivitou nepřátelských států“. Opatření je následkem vážných obav, které v Británii vyvolala otrava šestašedesátiletého bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho třiatřicetileté dcery Julije na jihu Anglie, píše Reuters. 

Británie z incidentu viní Rusko. Moskva se k použité látce nezná navzdory výpovědi několika vědců, kteří se v ruských laboratořích na vývoji jedu údajně podíleli. Vzorky látky novičok nyní zkoumají nezávislí experti Organizace pro zákaz chemických zbraní. Podle ruských médií může analýza trvat několik týdnů.

Rusko: Neviníme Švédsko, že je původcem látky, co zabila Skripala

Rusko neobvinilo Švédsko, že je možným původcem nervově paralytické látky Novičok, kterou byli podle Londýna otráveni v Británii bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera. Ze strany Moskvy to byla pouhá hypotéza, řekl v úterý ruský velvyslanec ve Švédsku, kterého si předvolalo tamní ministerstvo zahraničí. „Byla to jen poznámka, domněnka, nikoliv oficiální vysvětlení,“ prohlásil podle agentury AFP velvyslanec Viktor Tatarincev.

Podle agentury TASS švédskou stranu upozornil, že v armádním výzkumném ústavu ve městě Umea asi 500 kilometrů severně od Stockholmu se skladují vzorky nejrůznějších chemických, bakteriologických a radioaktivních látek. Psal o tom podle něj švédský tisk a přítomnost zmíněných vzorků potvrdili i zaměstnanci ústavu v Umea.

Skripal a jeho dcera Julija byli bojovou látkou Novičok otráveni počátkem března v jihoanglickém městě Salisbury. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně prezident Vladimir Putin.

Skripal pracoval pro ruskou vojenskou rozvědku GRU, později se ale nechal zverbovat britskou tajnou službou MI6.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v sobotu popřela, že by se substance novičok vyráběla v bývalém SSSR nebo v Ruské federaci. Obvinila zároveň Británii, Česko, Slovensko, Švédsko a USA, že jsou možnými původci této látky. Praha, Bratislava i Stockholm to důrazně popřely. České ministerstvo zahraničí si na středu předvolalo ruského velvyslance v zemi Alexandra Zmejevského.

Ruský chemik popřel tvrzení Ruska, že nevyrábělo jed Novičok

Další ruský vědec popřel oficiální stanovisko Moskvy, že smrtící jed novičok nebyl nikdy vyvíjen ani vyráběn v ruských nebo sovětských laboratořích. Vladimir Uglev podle dnešní zprávy ruského informačního webu The Bell řekl novinářům, že novičok byl vyvinut v programu zvaném Foliant, jehož cílem bylo vytvořit sovětskou obdobu amerického nervově paralytického plynu VX. 

Uglev, který je nyní v důchodu, na vývoji látky pracoval spolu s dalším vědcem Vilem Mirzajanovem, který nyní žije v USA. Projekt podle něj vedl vědec Pjotr Kirpičov, pracovník Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT), který je prý skutečným „otcem“ jedu. 

Podle Ugleva se pod názvem novičok, který vznikl mimo vývojové laboratoře, skrývá skupina čtyř jedovatých látek, které chemik označil podle data jejich vzniku jako A-1972, B-1976, C-1976 a D-1980. První tři jsou v tekutém stavu, čtvrtá je prášek. Jde o organické sloučeniny fosforu s nervově paralytickým účinkem, které se odlišují způsobem vytvoření i bojového užití. 

Ve skupině vedené Kirpičovem vzniklo podle Ugleva několik set modifikací látek tohoto typu. „Žádné nově vyvíjené látky je svými toxickými vlastnostmi nemohou překonat,“ řekl vědec. Jednou z těchto substancí byli v roce 1995 v Rusku otráven bankéř Ivan Kivelidi a jeho sekretářka. Látku, která byla aplikována na telefonní sluchátko, vyvíjela Uglevova skupina, několikrát byl prý tenkrát vyslýchán policií. Otravné látky se vyvíjely na zakázku sovětského ministerstva obrany, řekl Uglev. 

Skupinu novičok podle něj vyráběly laboratoře v povolžském městě Volsk. Podle dřívějších informací šlo o město Šichany, které je od Volska vzdáleno 13 kilometrů. Obě města jsou nepřístupná cizincům. Otravné látky se vyvíjely v laboratořích a pokusně se i vyráběly v objemech od 20 gramů do několika kilogramů. Menší dávky se skladovaly v sejfech, větší v hermeticky uzavřeném obalu ve speciálních skladech, řekl Uglev ruskému serveru. Na otravných látkách typu novičok se podle něj pracovalo od roku 1972 do roku 1988. Ruský vědec tvrdí, že s nervově paralytickou látkou VX není možné si novičok splést, se sarinem a somanem, dalšími látkami tohoto typu, je záměna možná. 

Nejistotu ale okamžitě odstraní laboratorní testy. V Rusku podle Ugleva vzorec jedů skupiny novičok zná několik desítek lidí. Vyrobit látku mohou podle něj i na Západě. „Angličané a Němci jsou skvělí chemici, levou rukou udělají to, co je v Moskvě přísně tajné,“ poznamenal. Protijed neexistuje, soudí Uglev. „S téměř stoprocentní jistotou mohu říct, že jakmile Skripala a jeho dceru odpojí od podpůrných systémů, zemřou. I teď jsou naživu tak napůl,“ řekl. 

Ještě než Mirzajanov emigroval do USA, upozornili údajně v roce 1993 s Uglevem Organizaci pro zákaz chemických zbraní na to, že na ruském území jsou zásoby nových bojových otravných látek. Organizace ale prý jejich varování ignorovala.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...