130 let
Zasněžená silnice, drobná nepozornost – a člověk se snadno stane viníkem...

Zasněžená silnice, drobná nepozornost – a člověk se snadno stane viníkem autonehody. | foto: Koláž: Richard Cortés, Lidové noviny

1. díl Kurzu právní sebeobrany: Autohavárie - viník

Právo
  •   13:55
Zasněžená silnice, drobná nepozornost – a člověk se snadno stane viníkem autonehody. I když jde o­­ značně stresující situaci, je­ třeba se uklidnit a vzít rozum do hrsti. Jakákoliv chyba se totiž může pořádně prodražit, dokonce i vynést pár let­ vězení. Třeba v okamžiku, kdy někoho zraníte a od nehody ujedete.

Kurz právní sebeobrany

Nový seriál LN od 22. ledna, který vám poskytne užitečné rady a právní vodítka k různým sporným životním situacím. Předplatitelé získají přístup k právním vzorům nejčastějších smluv a dokumentů.

Objednávejte zde

Právní sebeobrana - pes

Pokud zaviníte nehodu, co je dobré udělat jako první? Nejdříve se pokuste vyhodnotit situaci, zejména s přihlédnutím k rozsahu nehody. „Obecně je každý povinen učinit veškerá vhodná opatření, aby nedošlo k řetězové havárii, poskytnout první pomoc, přivolat ke zraněné osobě poskytovatele zdravotnické služby a ohlásit nehodu policii, pokud to vyžaduje zákon,“ popisuje Rudolf Bicek z advokátní kanceláře Schönherr.

Pokud se ujistíte, že jsou všichni zdraví nebo že přivolaná zdravotní pomoc už se blíží, obraťte se na asistenční linku své pojišťovny. Pokud si v šoku nemůžete vzpomenout na to, u které máte auto pojištěné, stačí vytočit 1224. Operátoři na Lince pomoci řidičům, kterou provozuje Česká kancelář pojistitelů, vás podle SPZ zdarma přesměrují na vaši pojišťovnu. „Je potřeba důsledně a důrazně odmítat nabídky lovců nehod a nenechat se přemluvit k podepsání jakékoliv smlouvy,“ varuje dopravní psycholog Michal Walter.

Kdy volat policii a kdy ne

Podrobnosti kolem řešení dopravních nehod popisuje zákon o provozu na pozemních komunikacích, zejména v paragrafu 47. Policii je tak nutné nehodu ohlásit ve chvíli, kdy je na místě mrtvý nebo zraněný. Stejně je nutné postupovat, pokud dojde ke škodě vyšší než 100 tisíc korun (a to jak na vozidlech, tak na přepravovaných věcech), k poškození majetku dalších osob či pozemní komunikace nebo jejího příslušenství, například tedy dopravní značky.

Nový seriál LN.

Policii zavolejte i ve chvíli, kdy nedokážete obnovit plynulost provozu. Učinit to musíte neodkladně – tedy co možná nejdříve. „Pokud nezavoláte policii, spácháte přestupek, za který je možné uložit pokutu ve výši 2500 až 5000 korun,“ varuje Bicek. Pokud by se něco takového stalo během dvanácti měsíců vícekrát, může viník přijít i o řidičský průkaz, a to až na půl roku.

Autoři: Jan Januš
  • Vybrali jsme pro Vás