130 let
Verdikt Ústavního soudu

Verdikt Ústavního soudu | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

13. komnata soudců otevřena. Na povrch vyplouvá jejich minulost v KSČ

Česko
  •   8:00
PRAHA - Část soudů zveřejní jména svých soudců, kteří byli před listopadem 1989 členy KSČ. Jako první zareagoval Ústavní soud, který včera na svůj web pověsil jména čtyř soudců exkomunistů.

V případě Ústavních soudců, jejichž životopis senátoři před jmenováním cupují na nitky, však jde jen o zopakování veřejně známých informací, které lze zjistit třeba z internetové encyklopedie Wikipedie.

Členství v KSČ

"Dělicí čárou slušnosti a neslušnosti není a nemusí být toliko členství v KSČ, ale celkové chování v uvedené době. Nicméně samo členství znamenalo... personifikační spojení s touto stranou a její svého druhu legitimizaci doma i v zahraničí," řekl v rozsudku předseda senátu Ústavního soudu Vojen Güttler, někdejší funkcionář Klubu angažovaných nestraníků.

Členem KSČ byl někdejší významný disident a dnešní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten stejně jako soudci Jan Musil a František Duchoň vstoupil do KSČ v 60. letech a na začátku normalizace vystoupil. Místopředseda soudu Pavel Holländer byl v KSČ až do listopadu 1989. Řada dalších soudců Ústavního soudu prošla nejrůznějšími polistopadovými stranami. Poskytnout informace o soudcích komunistech se podle informací LN chystá v nejbližší době i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Osloví kvůli tomu všechny soudce "svého" soudu a ptát se jich bude na členství v jakékoliv politické straně v minulosti.

Možnost ptát se na politickou minulost soudců otevřel poslední listopadový den právě Ústavní soud. Soudce Vojen Güttler tehdy vyhověl stížnosti aktivisty Tomáše Peciny a v průlomovém verdiktu rozhodl, že komunistická minulost soudců není citlivým osobním údajem, a naopak může stále ovlivňovat jejich chování.

Vandas: Soudí naše extremisty bývalá komunistka?
Od té doby soudy bombardují dotazy na minulost jejich soudců. Někteří předsedové soudu odpovídají ochotně, jiní se ovšem odmítají "svých" soudců ptát s tím, že jim to zapovídá zákoník práce. Webový seznam soudců komunistů vytváří Pecina, ptají se novináři, a dokonce i Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti, nástupkyně rozpuštěné extremistické Dělnické strany.

Vandas poslal hned 1. prosince předsedovi Obvodního soudu pro Prahu 1 žádost s dotazem, jestli tamní soudkyně Věra Bártová byla v minulosti členkou KSČ. Bártová totiž soudí skupinku extremistů, kteří se provinili vylepováním nálepek propagujících neonacistický Národní odpor a pořádáním protestních akcí, a dva z nich drží už přes rok ve vazbě.

Autor: drv