12. února 2016 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

19. díl Kurzu právní sebeobrany: Věc je vadná, já ji reklamuji!

Reklamace zboží v obchodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklamace zboží v obchodě. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Při každém nákupu, ať už pořizujeme auto, nebo rohlíky k snídani, nás jako spotřebitele právo chrání. Pokud má výrobek vady, můžeme jej reklamovat. Je třeba znát svá práva a trvat na nich, ale na druhé straně jich také nezneužívat. U omláceného mobilu nebo poškrábaného auta se totiž bude jen těžko prokazovat vada z výroby.

Našetřili jste si na špičkový notebook, jenže týden po nákupu jeho obrazovka zčernala? Pokud máte čisté svědomí a přístroj vám předtím nevypadl z rukou, nevěšte hlavu: právo je na vaší straně a vadné zboží lze samozřejmě reklamovat. Dnes se zaměříme na reklamaci zboží zakoupeného v kamenném obchodě. Takže zapomeňte na právo na výměnu zboží nebo vrácení peněz bez udání důvodu, jak je tomu v e-shopech (o tom více zítra).

V kamenném obchodě má totiž člověk možnost si zboží důkladně prohlédnout a vyzkoušet. V obchodech jsou ovšem různě přísní, například u oblečení je výměna zboží často běžně možná, to je ale dáno obchodními podmínkami toho kterého prodejce a jde jen o projev jeho vstřícnosti k zákazníkům. Proto je vždy dobré si podmínky vrácení bezvadného výrobku zjistit – někdy je najdete hned na účtence.

Na reklamaci máte 24 měsíců

Voblasti záruky a reklamací je zapotřebí dát pozor na jednu terminologickou změnu, kterou přinesl nový občanský zákoník. „Opustil koncepci zákonné záruky a nahradil ji konstrukcí práv z vadného plnění. To představuje určité základní penzum práv, které má kupující přímo ze zákona. Při koupi spotřebního zboží spotřebitelem nadále platí lhůta 24 měsíců pro reklamaci vad,“ říká David Elischer z katedry občanského práva pražské právnické fakulty.

Podstatné je, že toto zákonné penzum práv nelze nijak omezit. Pokud by tedy smlouva stanovila, že na mobilní telefon je pouze jednoletá záruka, takové ustanovení jako by vůbec nebylo. Objeví-li se tedy vada rok a půl po koupi, lze ji stále reklamovat.

Pokud se vada projeví během prvního půlroku od převzetí zboží, má spotřebitel velmi výhodné postavení. Ze zákona totiž platí, že věc namítaným nedostatkem trpěla již v okamžiku převzetí. Prodejce by musel prokázat opak.

.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!