22 vteřin. A Češi ztratili zápas

Hokejisté zahájili Hadamczikovu éru porážkou se Švédy, kteří jsou trenérovým neoblíbeným soupeřem

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jedno už je letos jisté: hrají-li čeští hokejisté proti Švédsku, pokaždé je to úporná bitva do samého konce.

Přesto se start nové sezony v jedné zásadní věci znatelně liší: se severským sokem v tomhle roce poprvé prohráli. Ano, poprvé...

Jako by Švédsko bylo prokletím staronového trenéra Aloise Hadamczika, jenž po svém návratu do reprezentace odkoučoval první duel.

Na začátek turnaje Karjala jeho výběr podlehl v Českých Budějovicích týmu Tre kronor 3:4.

Rozhodlo o tom 22 vteřin 55. minuty, kdy Češi inkasovali dvě klíčové branky a ztratili tak hubené vedení. „Takhle rozehraný zápas musíme umět dotáhnout do konce,“ byl zklamaný Hadamczik.

Ta bitva dobře rozehrána skutečně byla – vždyť domácí v poslední třetině vedli už 3:1. Jenže góly Petra Hubáčka, Jakuba Klepiše i Romana Červenky vyšly nakonec vniveč, stejně jako parádní výkon brankář Jakuba Štěpánka.

„Celý zápas tu všichni oddřeme jako koně a pak to můžeme zahodit do koše,“ rozčiloval se talentovaný gólman. Zlost v něm už rozvířila situace kolem druhé branky Švédska, kdy hokejka Nilssona přišla do kontaktu s jeho maskou.

„Jejich dorážející hráč chtěl trefit puk, ale trefil mě přímo do mřížky a až pak ho teprve dorazil do brány. Já to říkal i rozhodčím, ale oni na to nic,“ čertil se po utkání.

Byl to nešťastný vstup do reprezentační sezony. Sezony, v níž národní tým obhajuje titul úřadujícího mistra světa z Kolína nad Rýnem. V kádru včera nastoupilo 14 bojovníků z oné zlaté party. „Mrzí mě to, ale alespoň že hra byla dobrá. Je na čem stavět,“ snažil se hledat některé pozitivum Hadamczik.

Zpět však ještě k jeho mizerné bilanci se Švédskem – proti této zemi odkoučoval za svého dřívějšího působení v národním týmu 18 utkání a – věřte nevěřte – uspěl jen třikrát.

Tři porážky v minulosti byly pro něj obzvlášť hořké: olympijské semifinále v Turíně 2006 (2:3), v ten samý rok finále světového šampionátu v Rize (0:4) nebo prodloužení čtvrtfinálového dramatu na mistrovství světa 2008 v Québeku (2:3).

Hadamczik má černého Petra „Bývali jsme s nimi dost negativní, ale ty zápasy byly vždycky vyrovnané,“ zavzpomínal před včerejším utkáním Hadamczik. „Co bylo před pár lety, se nedá tak brát. Holt život je takový,“ dodal po něm.

Černý Petr ovšem padl právě na Hadamczika, pod nímž reprezentace podlehla severskému soupeři vůbec poprvé v tomto roce – navíc ještě před vlastní vyprodanou arénou.

Na jaře si výběr vedený Vladimírem Růžičkou poradil s Tre kronor celkem třikrát – z toho dvakrát v důležitých bitvách šampionátu.

Hadamczikovi mohou jeho svěřenci zlepšit náladu během víkendu v Helsinkách. To odehrají duely s Rusy a domácím Finskem.

Tam se výprava dnes přesouvá.

***

Česko 3 Švédsko 4

Branky a nahrávky: 11. Hubáček (Kašpar, Novotný), 19. Klepiš, 41. Červenka (Klepiš) - 14. Sjögren (Thörnberg), 48. Nilsson (Petrasek), Ekholm (Magnus Johansson), 55. Nordgren (Lindström). Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) - Bláha, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 6421. Třetiny: 2:1, 0:0, 1:3. Česko: Štěpánek - Gřegořek, Škoula, F. Novák, Krajíček, Němec, Čáslava, Mojžíš - Klepiš, Marek, Červenka - Kašpar, Novotný, Hubáček - Kvapil, Vašíček, M. Růžička - Gulaš, Kreps, I. Rachůnek. Švédsko: Liv - Magnus Johansson, Ekholm, Rundblad, Erixon, Petrasek, Junland, Fernholm - Jämtin, Sjögren, Thörnberg - Nordgren, Warg, Lindström - Melin, Persson, Axelsson (15. Krüger) -Nilsson, Olausson, Silfverberg. Další zápas Karjala Cupu: Finsko -Rusko 0:1 (58. Svitov).