130 let
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

A, B, C, D. Stát potichu roztřídil vysoké školy do čtyř kategorií, některé se bojí znevýhodnění

Česko
  •   7:00
PRAHA - V Česku existuje 26­ veřejných vysokých škol. Některé jsou umělecké, jiné vzdělávají občany v regionech a další sázejí na mezinárodně silný výzkum. „Proč zrovna my jsme béčko,“ ozývá se teď z­ řady menších škol, jež se obávají, že zdánlivá drobnost – jejich roztřídění ministerstvem školství do čtyř kategorií kvůli rozpočtu na výzkum – může časem vést až ke zvýhodňování již tak silných „kamenných“ univerzit.

Těch bylo určeno pět. Patří k ­nim Univerzita Karlova, Masarykova a Palackého univerzita, pražské ČVUT a brněnské VUT. V kategorii B, respektive v „segmentu 3“, aby to menší neprovokovalo, je patnáct škol.

Zvláštní skupinou jsou čtyři umělecké školy a dvě školy neuniverzitní – tedy bez fakult – v Jihlavě a v Českých Budějovicích.

„Kategorizaci vysokých škol v ­rámci ukazatele zaměřujícího se na výkonové a kvalitativní hodnocení institucionálního financování zavedlo ministerstvo počínaje tímto rokem,“ sdělil LN náměstek Pavel Doleček, jenž o ­rozpočtu na rok 2019 vyjednává.

Jenže významné části rektorů se dělení na „velké“ a „malé“ nepozdává. Podle informací LN se mají ve středu zástupci České rektorské konference sejít, aby probrali, jak má být hodnocení férově nastaveno ke všem soutěžícím.

Jedním z argumentů „malých“ je to, že i menší škola může mít výzkumně skvělou fakultu, kdežto i na staroslavných bývá klestí.

Dopadem může být i odliv kvalitních pracovníků

Zaškatulkování by mohlo mít řadu dopadů. „Do budoucna to může přinést i odliv kvalitních pracovníků ze škol, které nebudou v první kategorii,“ míní liberecký rektor Miroslav Brzezina.

Byť se poměr ukazatelů výkonu (výzkum či zaměstnanost absolventů) pro skupinu A a B zatím neliší, část vysokých škol se obává, že některé granty anebo programy mohou být v dalších letech otevřené jen pro „áčkaře“.

„Chceme, aby za stejnou práci byla stejná odměna. Chceme bojovat rovně a čestně,“ řekl LN Petr Sáha, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Autor: Martin Rychlík
  • Vybrali jsme pro Vás