Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté po týdnu sestoupili ze střechy bývalé kliniky na Žižkově

Aktivisté opustili střechu Kliniky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté opustili střechu Kliniky. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Skupina aktivistů ve čtvrtek odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Řekl to zástupce Kliniky Arnošt Novák. Upozornil na to Seznam Zprávy. Na střeše byla skupina asi pěti lidí od čtvrtka minulého týdne. Byli jediní, kteří budovu po zásahu exekutora neopustili. Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014.

Na střeše zůstala pětice na protest proti vyklizení domu, který patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Správa chce budovu rekonstruovat a přestěhovat do ní své úředníky.

Lidé, kteří po vyklizení domu exekutorem minulý týden zůstali na střeše, podle dřívějších vyjádření zástupců kolektivu sociálního centra v budově žili a neměli kam jít. Ostatní stoupenci centra Kliniky opustili objekt již minulý čtvrtek a pátek. Vyjádření aktivistů, kteří ve čtvrtek jako poslední objekt opustili, ČTK shání.

Co bude s centrem Klinika dál, zatím není jasné. „Snažili jsme se se SŽDC jednat, ale oni nechtějí jednat s námi. Pořád o ten dům máme zájem, prožili jsme tu čtyři roky,“ řekl Trnka. Zda a kam se centrum přesune a zda si ponechá název Klinika, není jasné.

Podle mluvčí Exekutorské komory Lenky Desatové bude exekutor Ivo Luhan v pátek v 11:00 u budovy, ve čtvrteknechtěl svůj další postup komentovat. Dům v minulých dnech pracovníci exekutora zabezpečili a po skončení exekuce jej převezme SŽDC. Televizi Prima Luhan řekl, že chce náklady na vyklizení Kliniky vymáhat po zástupci autonomního sociálního centra. „Zcela určitě, a každý laik to pochopí, se asi nebude jednat o desetitisíce, ale větší částky,“ uvedl exekutor.

Správa se chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro padesát úředníků ze 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun. Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

Kliniku aktivisté obsadili v prosinci 2014

Výběr informací o pražském Autonomním sociálním centru Klinika, kterou nyní opustila poslední skupina aktivistů:

  • Kolem budovy někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově v Praze 3 se vedou bouřlivé debaty už několik let. Dům poblíž parku Parukářka byl prázdný od roku 2009. Obývali jej bezdomovci a narkomani, kteří prostory zanesli hromadami odpadků. V prosinci 2014 objekt obsadili aktivisté. Vyklidili jej a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum. Následně je vyvedla policie. Objekt měl být převeden na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která tam chtěla přestěhovat své sídlo. Od plánu ale upustila.
  • Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) pak v únoru 2015 budovu nabídl aktivistům na rok k bezplatné výpůjčce. Ti ji svépomocí i opravili. Odmítali dotace samosprávy a velkých sponzorů. V centru Klinika vznikla komunitní prádelna, knihovna a kavárna, pořádaly se tam přednášky, promítání, koncerty či výuka cizích jazyků. Programy byly zdarma nebo za dobrovolný příspěvek.
  • Situace kolem Kliniky se vyostřila poté, co na ni začátkem února 2016 zaútočili maskovaní pachatelé. Ve stejný den se v Praze konaly demonstrace proti migraci, aktivisté přitom mimo jiné pořádali sbírku oblečení pro uprchlíky. Klinika na svých internetových stránkách uvedla, že za útokem stáli neonacisté. Policie případ odložila kvůli nedostatku důkazů. Radnice Prahy 3 poté uvedla, že na centrum si kvůli nepřiměřenému hluku a ohňům stěžovalo asi 60 místních občanů.
  • Smlouva Klinice vypršela 2. března 2016. ÚZSVM ji neprodloužil proto, že budova v majetku státu nemá platnou kolaudaci. Podle úřadu je budova zkolaudovaná jako plicní zdravotnické zařízení. ÚZSVM by jako vlastníkovi tedy hrozila pokuta za obývání budovy zkolaudované pro jiný účel. V říjnu 2016 budovu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance.
  • Správa vyzvala Autonomní sociální centrum Klinika k vyklizení budovy. Kolektiv centra to odmítl s tím, že "fungující autonomní sociální centrum má větší hodnotu pro město než kanceláře SŽDC". V lednu 2017 soud rozhodl, že aktivisté mají vyklidit budovy i pozemky. V dubnu proti vyklizení demonstrovaly stovky lidí. V říjnu 2017 rozsudek o vyklizení Kliniky potvrdil odvolací soud. Aktivisté to odmítli. Zástupci SŽDC a autonomního centra se poté nedomluvili na kompromisním návrhu, podle kterého by centrum v budově fungovalo do začátku rekonstrukce.
  • Nejvyšší soud (NS) začátkem roku 2018 odložil vykonatelnost verdiktu o vyklizení. Odklad ale platil jen do rozhodnutí NS o dovolání. V říjnu soud dovolání proti verdiktu o vyklizení centra zamítl, aktivisté poté oznámili, že chystají ústavní stížnost. SŽDC v reakci oznámila, že požádá exekutora o vyklizení budovy. Ústavní soud loni v listopadu odmítl stížnost proti vyklizení centra.
  • SŽDC v prosinci zahájila exekuci s tím, že exekutor k vyklizení budovy přistoupí 10. ledna. První den byla vyklizena jen část budovy, aktivisté zůstali v přízemí přední části domu, vyklízení prakticky skončilo 11. ledna. Na místě zůstala jen skupina několika lidí, kteří se usadili na střeše. Podle dřívějších vyjádření zástupců kolektivu sociálního centra v budově žili a neměli kam jít. Ve čtvrtek zhruba pětičlenná skupina střechu opustila.
  • Na podporu centra v minulosti demonstrovaly stovky lidí. Zastal se ho například tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Kliniku podpořila i třicítka spisovatelů. V květnu 2016 Klinika obdržela Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost, kterou uděluje Nadace Charty 77.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.