14. ledna 2019 12:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté plánují na střeše kliniky zůstat i další dny. Nechtějí, aby byl objekt po vyklizení prázdný

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika  před budovou v Jeseniově... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika před budovou v Jeseniově... | foto: ČTK

Praha Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše zůstat ještě další dny. V pondělí to řekl zástupce Kliniky Arnošt Novák.

Exekuční vyklizení Kliniky začalo ve čtvrtek, od pátečního rána zůstaly po klidném odchodu aktivistů přízemní prostory budovy prázdné a začaly zabezpečovací práce.

„Tito lidé tam chtějí nadále zůstávat z důvodů, které byly uvedené. Po vyklizení dům stejně zůstane prázdný, protože ho SŽDC nemůže v nejbližší době rekonstruovat, jednak nemají kam jít, protože to byl jejich domov, a chtějí nějakým způsobem zdůraznit nesmyslnost toho vyklizení. Takže tam zůstávají i nadále,“ řekl Novák.

Pracovníci exekutora se přetlačují s aktivisty z Autonomního sociálního centra...
Autonomní sociální centrum Klinika, vystěhování.

Exekutor Ivo Luhan zahájil vyklízení ve čtvrtek dopoledne, aktivisté v budově zůstali přes noc. V pátek ráno sami vynesli nábytek a kromě skupiny na střeše budovu všichni opustili. Specializovaná firma poté začala vyklízet nehodnotné věci z budovy a zabezpečovat okna a dveře proti dalšímu vniknutí. Až budou z budovy vyklizeny všechny věci a aktivisté slezou ze střechy, teprve potom ji exekutor může předat SŽDC.

„Exekuce není ukončena. Další postup je zcela v kompetenci pana exekutora. Na místě jsou již od pátku hasiči SŽDC, kteří vyklízí bezcenné věci z objektu a uklízí zahradu,“ sdělila ČTK k postupu vyklízení mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Správa se v budoucnu chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro padesát úředníků ze svých 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Samotné opravy by podle mluvčí Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku.

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Nejprve jej užívali načerno, později si vyjednali výpůjčku, která již vypršela. Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na SŽDC. Proti exekuci se zástupci Kliniky opakovaně bránili, soudy všech instancí jejích námitky zamítly. Aktivisté i přesto odmítali prostory opustit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!