130 let

Aláví vyhrál. Bude ale vládnout?

Česko

Povolební Irák – sestavit kabinet nebude jednoduché, zemi čeká období nejistoty

Podle konečných výsledků zvítězila v iráckých volbách koalice bývalého premiéra. Sestavování vlády ale bude komplikované a dlouhé.

BAGDÁD/PRAHA Historický mezník, příslib stability a rozvoje země na všech frontách. Tak se zprvu hodnotily nedávné parlamentní volby v Iráku. Jenže opak je zatím pravdou. Povolební situace v Iráku totiž vypadá nejasně, nestabilně a tak trochu i zmateně. Důvod? Koalice bývalého předsedy vlády Ajáda Alávího zvítězila jen o pouhá dvě křesla a současný premiér Núrí Málikí, který skončil druhý, již hlasování zpochybnil. Tahanice o to, kdo bude zemi nakonec vládnout, mohou podle většiny expertů trvat i několik měsíců.

Parlamentní volby se v Iráku konaly 7. března. Minulý týden v pátek volební komise oznámila sice konečné, ale stále ještě předběžné výsledky. Ty definitivní budou známy až po přezkoumání všech stížností. A Málikího příznivci nejspíš hlasování napadnou – mluví totiž o podezřeních z podvodů a manipulacích s hlasy.

Alávího blok Národní irácké hnutí (MNI) získal 91 z 325 poslaneckých mandátů. Málikího koalice má podle výsledků 89 křesel. Vítěz voleb, Aláví, již oznámil, že je připraven jednat o koalici se všemi ostatními stranami. „Musí tu být silná vláda, schopná přijímat rozhodnutí, která pomohou iráckému lidu a přinesou do Iráku mír a stabilitu,“ uvedl Aláví na sobotní tiskové konferenci. Jak dodal, doufá, že takový kabinet bude vytvořen rychle. Jenže to znamená co nejdříve si najít koaliční partnery, s nimiž bude mít v parlamentu většinu. A Málikí, který se s porážkou nechce smířit, již přišel s prvními obstrukcemi.

Podle irácké ústavy má prezident pověřit sestavením vlády vůdce největšího bloku. Jenže co to vlastně „největší blok“ znamená? ptají se lidé z Málikího koalice. Požádali proto už nejvyšší soud, aby to vyjasnil. Podle jejich interpretace by totiž tímto blokem mohla být i koalice vzniklá po volbách. Takže jestli se Málikímu podaří sehnat koaliční partnery dříve než Alávímu, mohl by sestavovat vládu i on, i když volby nevyhrál, tvrdí stoupenci premiéra. „Obvykle má první šanci vytvořit vládu ta strana, která volby vyhrála. Jenže Málikí dělá všechno pro to, aby svému rivalovi zabránil dostat se k moci,“ citovala agentura Bloomberg Mustafu Alaního, analytika z dubajského Gulf Research Centre.

Aláví by však mohl mohl o funkci premiéra přijít i kvůli komisi pro takzvanou debaasifikaci. Ta totiž tvrdí, že mezi kandidáty do voleb z MNI byli i příznivci režimu Saddáma Husajna a strany Baas a měli by být proto diskvalifikováni.

„Vyjednávání v příštích měsících budou testem toho, zda jsou schopni nadřadit irácké státní zájmy nad své vlastní ambice,“ uvedl na adresu obou rivalů londýnský expert Julien Barnes-Dacey. Nejistota týkající se budoucí vlády by ale neměla trvat příliš dlouho. Již nyní v Iráku opět přibývá krvavých útoků. A brzy zde Iráčané nebudou mít tak velkou podporu USA, do konce srpna totiž zemi opustí polovina z 95 tisíc amerických vojáků.

***

Kdo zvítězil? Národní irácké hnutí expremiéra Ajáda Alávího: 91 křesel Koalice současného premiéra Núrího Málikího: 89 křesel Koalice Národní irácké spojenectví: 70 křesel Kurdská koalice: 43 křesel

Autor: