130 let

Amerika se dá řídit s mobilem i bez něj

Česko

HI-TECH DIÁŘ Barack Obama bude prvním prezidentem Spojených států amerických, který bude používat vlastní mobilní telefon. To je samo o sobě docela zajímavá informace, zvláště pak v zemi, kde počet aktivních SIM karet ukazuje, že mobilní telefony musejí mít kromě kojenců i kočky a psi. Důvodem však v tomto případě nebyla technologická zaostalost, ale spíše nedůvěra v moderní technologie. A to nikoli ta na osobní bázi, ale spíše paranoia tajných služeb, které v tak zdánlivě obyčejné věci, jako je mobilní telefon, spatřují hrozbu nejen pro samotnou hlavu státu, ale i pro celonárodní bezpečnost. Proto je obdivuhodné, že si prezident i přes tyto silné tlaky prosadil svou vůli, která zahrnuje i to, že se vůbec poprvé do Oválné pracovny nastěhuje také počítač.

V případě vlastního mobilu však došlo na nezbytný kompromis. Obama se bude muset vzdát svého oblíbeného Blackberry a pořídit si zbrusu nový přístroj od General Dynamics. Tato firma není ve světě mobilních telefonů nijak známá, zřejmě proto, že se nezaměřuje na masovou klientelu. Její model Sectera Edge totiž pořídíte v přepočtu za sedmdesát tisíc korun. Co za ty peníze dostanete? Barevný dotykový displej, QWERTY klávesnici, Wi-Fi nebo zvýšenou odolnost proti pádům, prachu a vodě – pořád nic výjimečného. Avšak certifikaci pro úroveň Top Secret (přísně tajné) od americké Národní bezpečnostní agentury nenajdeme u konkurence ani u těch nejdražších manažerských modelů. Základem je zde totiž operační systém speciálně upravený tak, aby co nejvíce odolal útokům a zabránil únikům dat.

Takové tanečky kolem přístroje, který jsme si zvykli považovat za věc běžné denní spotřeby, vyvolávají hned několik otázek. Zaprvé: je mobilní telefon skutečně tak citlivé místo? Za předpokladu, že bude používat běžné telekomunikační sítě, existuje mnoho dalších míst, kde lze informace získat a případně zneužít. Nedá se tedy předpokládat, že prezident bude s jeho pomocí řešit nějaké obzvláště citlivé záležitosti, jako jsou například pokyny pro armádu a podobně.

Daleko zajímavější je však informace, že nejmocnější stát světa se dá řídit bez mobilu a bez počítače. Tyto dvě věci představují pro mnoho z nás nezbytné pomocníky a jejich nefunkčnost nás dokáže naprosto paralyzovat. Do takové závislosti jsme se však vehnali sami a dobrovolně a ještě si to pochvalujeme. Stejně jako teď tleskáme novému americkému prezidentovi za jeho pokrokovost.

O autorovi| Ondřej Pohl, vedoucí Světa techniky Lidovky.cz

Autor: