Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babiš navrhl Zemanovi odvolání Prymuly a rovnou mu předložil nástupce. Průtahů s výměnou se neobává

Prezident Miloš Zeman přivítal v Lánech předsedu vlády Andreje Babiše. Babiš dorazil do Lán projednat se Zemanem výměnu ministra zdravotnictví. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (ANO). Prymula předtím odmítl vyhovět jeho žádosti, aby sám rezignoval kvůli fotografiím při odchodu z restaurace. Babiš hlavě státu navrhl Prymulova nástupce, Zeman by se s ním měl sejít v úterý.
  16:09aktualizováno  19:55

Premiér doufá v to, že ve čtvrtek ho bude moci uvést do úřadu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček po schůzce na twitteru uvedl, že prezident postupuje v dohodě s premiérem. Zvolený přístup je podle něj vstřícný a odpovídá situaci.

Prymulu chce Babiš nahradit Blatným z FN Brno. Premiér přivezl jeho životopis Zemanovi do Lán

„Podle ústavy mám právo navrhnout odvolání ministra, a prezident to akceptoval,“ řekl dnes novinářům premiér po schůzce se Zemanem. Jméno kandidáta na ministra zdravotnictví zatím Babiš nechtěl zveřejnit. Na úřad vlády dnes přijel za premiérem náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný. Důvody schůzky nechtěl komentovat. Spekuluje se o tom, že by Prymulu mohl nahradit nynější náměstek ministra pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Babiš se omezil na konstatování, že jeho kandidát má „obrovské mezinárodní zkušenosti“.

Odklad schůzky možného Prymulova nástupce s prezidentem až na úterý nepovažuje premiér za problém. Vychází to podle něj z dalšího programu prezidenta i ministerského kandidáta. „Pan prezident postupuje v dohodě s premiérem. Zvolený postup je maximálně vstřícný, optimální, plně odpovídá vzniklé situaci,“ sdělil na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Opoziční politici se však obávají toho, aby situace nevedla ve vleklý spor mezi Hradem a Strakovou akademií či protahování výměny. Taková situace by mohla dál oslabit vládu a celou zemi v době vrcholící epidemie koronaviru.

Babiš se neobává toho, že by Zeman ministerskou výměnu protahoval.
Babiš projednával s prezidentem Zemanem výměnu ministra zdravotnictví.

Například podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze je průtahem už to, že Zeman neodvolal Prymulu hned. Politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze se domnívá, že Prymula odvolán bude. „Ale o něčem svědčí už to, že harmonogram případné změny počítá se jmenováním až ve čtvrtek, zatímco při jmenování pana Prymuly to bylo vyřešeno do druhého dne,“ doplnil. Třeba odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) loni Zeman měsíce odkládal s argumentem, že mu ústava neukládá lhůtu, ve které má konat.

Babiš na mimořádném briefingu označil vzniklou situaci za absolutní katastrofu, šok a chybu, kterou nelze omluvit. Požádal Prymulu o rezignaci a dodal, že pokud tak neučiní, odvolá ho. Restaurace v Česku musí být od minulého týdne kvůli epidemii koronaviru zavřené a lidé mají nosit i venku roušky. Prymula však řekl, že nic neporušil. Schůzka v restauraci na pražském Vyšehradě, které se zúčastnili šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, se podle něj uskutečnila v soukromých prostorách vyšehradské kapituly.

Nového kandidáta přijme Zeman v úterý, podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka to bude odpoledne. „Jméno nebudu sdělovat, nebylo by to slušné předtím, než se prezident s tou osobou setká,“ uvedl Babiš. Odklad do úterý nepovažuje Babiš za problém. Vychází podle něj z dalšího programu prezidenta i ministerského kandidáta.

„Pan prezident postupuje v dohodě s premiérem. Zvolený postup je maximálně vstřícný, optimální, plně odpovídá vzniklé situaci. Pan prezident nebude přispívat k mediální hysterii. Klíčové je, že díky řešení, které vzniklo v Lánech, není nikterak ohrožen boj s nebezpečnou pandemií,“ uvedl po jednání Ovčáček.

Loni při návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) Zeman krok několik měsíců odkládal s argumentem, že mu ústava neukládá žádnou lhůtu, ve které má konat. Babiš se nyní průtahů nebojí. „Prezident mi vyšel vstříc, já požádal dnes o termín a okamžitě jsem ho dostal,“ řekl. Situace kolem Staňka nemá podle něj se současnou nic společného.

Babiš řekl, že Prymulova konce lituje, protože je odborníkem na epidemiologii a zasloužil se o to, že Česko zvládlo první vlnu koronavirové epidemie. Případ s fotografiemi poukazujícími na porušování vládních opatření ale přejít nemohl. „Celé je to nešťastné, ale zároveň nepřijatelné, takové chyby se nedají omluvit,“ řekl. V aktuální situaci podle něj měří všem stejným metrem.

Prymulovo vysvětlení, podle kterého ministr při schůzce s prvním místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem žádné opatření neporušil, komentovat nechtěl. „Není podstatné, jak to bylo, je to velká chyba a nemělo se to stát. My bojujeme o důvěru občanů a musíme jít příkladem,“ řekl Babiš.

Další z účastníků jednání Jaroslav Faltýnek (ANO) oznámil rezignaci na funkci prvního místopředsedy hnutí ANO. Novinářům při odchodu z jednání s Babišem ze Strakovy akademie řekl, že odstoupení považuje za symbol uznání své chyby. Faltýnek je také předsedou poslaneckého klubu hnutí, jeho členy chce požádat, aby se vyslovili, zda má pro pokračování ve funkci jejich důvěru.

Autor:

Mohlo by vás zajímat