Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prymulu chce Babiš nahradit Blatným z FN Brno. Premiér přivezl jeho životopis Zemanovi do Lán

Jan Blatný přijel k Úřadu vlády ČR foto:  Dan Materna, MAFRA

Exkluzivně
Praha - Životopis, který přivezl premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi do Lán, patří podle informací serveru Lidovky.cz náměstkovi brněnské fakultní nemocnice Janu Blatnému. Právě on má být kandidátem na nového ministra zdravotnictví. Premiér odmítl jména komentovat s tím, že chce, aby se nejdřív adept potkal s Milošem Zemanem, a to se stane v úterý.
  17:55

Blatný odpoledne přijel na Úřad vlády na schůzku, přičemž dopoledne Babiš řekl, že za ním míří jeden z těch, co s nabídkou postu po Romanu Prymulovi oslovil. Prymulovo odvolání Babiš žádá poté, co deník Blesk nachytal ministra na noční schůzce v restauraci čili při porušování vlastních epidemiologických nařízení, k jejichž ctění opakovaně vyzýval on i celá vláda.

Náměstek Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný
Jan Blatný přijel k Úřadu vlády ČR.

Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s poruchou srážlivosti krve. Je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem.

Fakultní nemocnice v Brně ani Blatný nekomentovali, proč do Strakovy akademie dorazil.

Babiš chtěl mít původně nového ministra zdravotnictví na vládě už v pondělí, ale Zeman si nasadil setkání s adeptem až na úterý, ve středu je státní svátek, takže premiér předpokládá, že nového ministra uvede do funkce ve čtvrtek. Protáhne se tím agónie krize důvěry ve vládu, před kterou varovala i koaliční ČSSD.

„Nemůžeme se hodiny nebo nedejbože dny zabývat personální krizí ve vládě v době covidové pandemie. Potřebujeme rychlé a srozumitelné řešení, není čas na politickou krizi,“ řekla první místopředsedkyně poslanců ČSSD Kateřina Valachová ČT. Uznala, že Prymula je významná figura, člověk, který velmi pomohl zemi v boji s koronavitem, ale o to víc od něj čekala jinou reakci, než že odmítne připustit chybu a taky rezignovat.

Zeman se nevyslovil jasně, jestli odvolá a jmenuje, jak to říká Ústava, premiér uvedl, že si nemyslí, že by tentokrát mělo dojít na průtahy, jaké prezident předvedl v minulosti, když ČSSD potřebovala vyměnit ministra kultury. 

Prohodit Prymulu za Adama Vojtěcha (za ANO) ovšem bylo otázkou jediného dne. „Nepředpokládám, že ho nejmenuje, je to lékař, který má veliké zkušenosti ze zahraničí,“ řekl premiér po jednání v Lánech.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat