19. dubna 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Banánová zásilka kokainu z Lidlu měla 110 kilogramů. Šla ‚proředit‘ až čtyřikrát

Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích... | foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

PRAHA Rekordní zásilka kokainu, která se začátkem dubna objevila v obchodním řetězci Lidl, měla podle informací serveru Lidovky.cz hmotnost 110 kilogramů. Jednalo se navíc o „vysoce čistý“ kokain, který by šel před uvedením na trh proředit až čtyřikrát.

Podobně velká zásilka se nalezla i v roce 1999 při mezinárodní operaci Vigo. Policie tehdy zachytila v sušeném ovoci 117 kilogramů drogy. Kokain ale nebyl zdaleka tak kvalitní jako u nedávného banánového případu. Policie uvádí dubnový nález jako rekordní z toho důvodu, že na trhu by měla droga mnohem vyšší cenu - odhaduje se až jedna miliarda korun, což je dvakrát více než u šestnáct let starého objevu.

Podle údajů Národní protidrogové centrály se v roce 2013 pohybovala čistota kokainu na českém trhu kolem 33 procent. To je méně než v předešlých letech. Nejnižší podíl účinné látky činil u zadržených vzorků 9,1 procenta, nejvyšší hodnota byla až 80 procent.

Podle šéfa celní protidrogové jednotky Pavla Hoffmana je pašování kokainu v potravinách poměrně běžné. „Často je to nějaké ovoce. Typicky třeba banány, ananas, ale mohou to být i zmražené ryby, káva nebo drahé tropické dřevo, které je zpracováno do různých hranolů. Ty pak bývají vydlabány a do nich kokain ukryjí,“ řekl před časem v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Drogy končí v supermarketech kvůli chybám drogových kartelů. „Tyhle případy jsou dány tou komplikovaností přepravy. Může tam dojít k tisícům neočekávaných situací, se kterými jejich plán nepočítal, a ta zásilka si pak jela dál svou legální cestou,“ upozorňuje šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích...
Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích...

Kolumbijské banány

Dubnový nález kokainu v kolumbijských banánech se na pult obchodního řetězce Lidl nedostal. „Objevili to zřejmě ještě před uskladněním na regály,“ upřesnila Martina Kaňková, mluvčí celníků. „Přímo v plodech droga schovaná nebyla,“ dodala její kolegyně Barbora Kudláčková z Národní protidrogové centrály.

Podle výpočtů serveru Lidovky.cz by rekordní várka vydržela na českém trhu půl roku. Pražští kokainisté by ho pak spotřebovávali i několik let.

Kokain v Česku

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!