• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Banka UBS propustí 9 tisíc lidí

Česko

Největší švýcarská banka UBS včera oznámila obrovskou ztrátu. Rozhodla se proto k masivnímu propouštění.

Chce se zbavit devíti tisíc zaměstnanců a ušetřit tak až 4 miliardy švýcarských franků. CURYCH/PRAHA Banka UBS oznámila, že během prvních tří měsíců letošního roku utrpěla ztrátu 2 miliardy švýcarských franků (35 miliard korun). Proto se vedení společnosti rozhodlo k rozsáhlému propouštění. Do konce roku banku bude muset opustit 8700 zaměstnanců. Společnost tím chce zrychlit svou restrukturalizaci a snížit náklady. „Bohužel zatím nejsem schopen nabídnout žádné příznivé zprávy. Místo toho jsem nucen představit další kolo neuspokojivých výsledků a ohlásit další drastická opatření,“ uvedl včera generální ředitel společnosti Oswald Grübel. Banka plánuje, že snížením počtu zaměstnanců z přibližně 76 tisíc na 67 tisíc se jí podaří dostat z největších potíží. Rozsáhlé propouštění má bance pomoci ušetřit až 4 miliardy švýcarských franků.

Nejohroženější evropská banka UBS se potýká s řadou problémů. Ze všech významných evropských bank je zřejmě nejvíce zasažena finanční krizí. Na rozdíl od druhé největší švýcarské banky Credit Suisse nebo německé Deutsche Bank, které již ohlásily, že jejich začátky letošního roku jsou velmi silné, se UBS zatím nedaří z problémů dostat. Podle analytiků je velmi překvapivé, že ještě po téměř dvou letech krize musí banka opět škrtnout tisíce pracovních míst. Dirk Becker z frankfurtského Kepler Capital Markets ovšem předpokládá, že se novému generálnímu řediteli Grübelovi podaří banku nakonec posílit, ale bude to ještě trvat několik čtvrtletí.

Banka chce své příští výsledky zlepšit kromě propouštění také tím, že se bude soustředit na další snížení rizik. „UBS se stáhne z obchodních oblastí, které jsou velmi rizikové a slibují jen málo úspěchu,“ řekl včera Grübel s tím, že se UBS bude opět více soustředit na evropský trh. Banka nyní přezkoumává své aktivity, aby rozhodla, ve kterých oblastech zůstane nadále činná a ze kterých raději vystoupí.

Stejně jako analytici i banka sama očekává, že celý letošní rok bude velmi složitý a bude jí trvat dlouho, než se dostane do kladných čísel. Ústav se totiž nyní pohybuje na málo likvidních trzích a podléhá značným výkyvům na finančních trzích. Za zvýšením ztráty stojí ovšem také tvorba rezerv na pokutu, kterou banka dostala v USA, a nutnost dalších odpisů, z části však i náklady na soudní spory.

Klienti se bojí spolupráce banky s USA, a odcházejí Vláda Spojených států se s UBS soudila kvůli údajnému usnadňování daňových úniků. Po soudních sporech se nakonec švýcarský bankovní obr s americkou vládou v polovině února dohodl.

Výsledkem bylo zastavení soudního stíhání a pokuta 780 milionů dolarů (asi 18 miliard Kč) za to, že banka pomáhala v daňových únicích bohatým Američanům. Vedle přistoupení na pokutu se ale banka také v dohodě zavázala k tomu, že americkým orgánům neprodleně poskytne informace vedoucí k identitě Američanů, kteří si v UBS zřídili tajná konta, a že ukončí poskytování takových služeb občanům USA.

Tento signál ovšem odradil řadu klientů, kteří se obávají podobného postupu, a raději UBS opouštějí. Banka tak ztrácí to nejdůležitější. Důvěru svých vkladatelů. A s nimi i jejich tučné vklady. Jen od začátku roku tak od UBS odešlo mnoho movitých klientů, kteří tak celkem z banky vybrali 23 miliard švýcarských franků. Hlavním cílem UBS proto nyní bude obnovit důvěru ve svou kdysi věhlasnou značku.

Na dovolenou do zahraničí nejezděte Na začátku dubna banka UBS vydala pro své zaměstnance mezinárodní divize správy jmění celosvětový zákaz cestování. Důvodem neobvyklého kroku byla snaha ochránit pracovníky banky před zásahy státních orgánů zemí, které mají na Švýcarsko spadeno kvůli ochraně bankovního tajemství, podobně jako USA.

Autor: