Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povinná vojna? V době míru by měla být armáda dobrovolná, míní náčelník generálního štábu

Česko

  14:19
OSTRAVA - Ostrava v těchto dnesch už tradičně hostí Dny NATO, kde si lidé mohou prohlédnout armádní techniku nejen z Česka, ale i dalších členských zemí Severoatlantické aliance. „Dnes je sice velkým fenoménem virtuální realita a sociální sítě, ale stále to bude vždy v konečné fázi ten reálný kontakt s vojáky a možnost prohlédnout si techniku, které rozhodnou,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Náčelník generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář. foto: MAFRA

Lidovky.cz: O víkendu se uskuteční Dny NATO v Ostravě. Jakou ukázku si na Letišti Leoše Janáčka určitě nenecháte ujít?
Letos bohužel nebudu mít možnost program Dnů NATO sledovat, protože prakticky hned po oficiálním zahájení musím v sobotu nasednout do letadla a odletět do albánské Tirany, kde se o víkendu 16. a 17. září koná pravidelné výjezdní zasedání Vojenského výboru NATO. Má účast na jednání je nezbytná, protože v sobotu odpoledne je na programu volba nového předsedy, který v této druhé nejvyšší alianční funkci v průběhu příštího roku vystřídá armádního generála Petra Pavla.

Armáda nakoupí obrněné vozy za více než 9 miliard korun, schválila vláda

Pokud bych ale na Dnech NATO mohl zůstat, tak bych si kromě dynamických ukázek určitě nenechal ujít ani statickou část programu, která někdy zůstává tak trochu neprávem v pozadí zájmu diváků. Mne na ni vždy táhne kromě možnosti si zblízka prohlédnout veškerou vystavenou techniku i jedinečná příležitost si přímo promluvit s vojáky, podat jim ruku a osobně poděkovat za práci.

Lidovky.cz: V Ostravě se představí i aktivní zálohy AČR. Jak jste spokojen s jejich rozšiřováním?
V rozvoji aktivní zálohy se nám skutečně podařilo za poslední období učinit mílový krok kupředu. Vždyť si vezměte, že až do počátku roku 2016 počet aktivních záložníků dlouhodobě osciloval kolem 1250 a jednotky prakticky stagnovaly na místě. Dnes se nám již podařilo překročit hranici 2000 příslušníků aktivní zálohy.

Kromě teritoriálně zaměřených jednotek se rychle rozvíjí počty záložníků také u pozemních a vzdušných sil či například u vojenského zdravotnictví. Daří se nám více integrovat výcvik záloh s přípravou profesionálních jednotek a to včetně mezinárodních cvičení. Záložníci měli loni i letos nemalou roli například na mezinárodním cvičení Ample Strike. Právě nyní je historicky vůbec poprvé vyvedena část záložníků 72. mechanizovaného praporu spolu se svými profesionálními kolegy na zahraničním cvičení v Polsku, kde působí jako jedna integrální jednotka.

Nové jednotky, atraktivní výcvik, novelizovaná branná legislativa a vývoj bezpečnostního prostředí ve světě, který i naši veřejnost nutí více zohledňovat aspekty bezpečnosti, jsou koktejlem, díky kterému se nám podařilo aktivní zálohu oživit. Takže ano, s pokrokem v rozvoji aktivní zálohy jsem spokojen a naplnění cílového počtu 5000 příslušníků aktivní zálohy vidím více než reálně.

Dny NATO

Lidovky.cz: Myslíte, že podobné akce jako Dny NATO zlepšují možnosti armády v rekrutaci?
Jednoznačně. Armáda je zde pro naše občany, pro jejich bezpečnost a proto i musí být vidět na veřejnosti. Dnes je sice velkým fenoménem virtuální realita a sociální sítě, ale stále to bude vždy v konečné fázi ten reálný kontakt s vojáky a možnost prohlédnout si techniku, které rozhodnou.

Lidovky.cz: Bezpečnostní situace v Evropě se zhoršuje. Obavy našich spojenců vyvolává plánované rusko-běloruské cvičení. Nemyslíte si, že v této situaci se otevírá prostor pro diskusi o povinných odvodech?
Tuto debatu jsme široce vedli na odborné i politické úrovni před několika lety v rámci práce na novelizované branné legislativě, a ve finále převážil názor ponechat tuto oblast v době míru na čistě dobrovolné bázi, občany nezatěžovat administrativními kroky. Co je však nutné si uvědomit, je skutečnost, že s profesionalizací armády, ke které došlo v roce 2005, nezanikla branná povinnost.

Stropnický usadil komunisty. Němci nám velet nebudou, vysvětlil sblížení armád

Pro případ válečné potřeby tak i nadále máme nástroj, jak efektivně a účinně mobilizovat občany a zapojit je do obrany naší země, která je a musí vždy zůstat věcí nejen profesionální armády, ale celé společnosti a všech jejích institucí.

Lidovky.cz: Vy sám osobně jste pro povinné odvody?
V této situaci ne. Domnívám se, že cesta dobrovolného přístupu se osvědčila.

Lidovky.cz: Z neformálních rozhovorů s příslušníky pozemních sil vyplývá, že považují za nutné vytvoření třetí plnohodnotné brigády. Tento svazek se objevuje i v předvolebním programu některých stran. Je reálné tento svazek vybudovat?
Pozemní síly jednoznačně musíme posílit jak po stránce personální, tak i dokončit modernizaci jejich zbraňových systémů a techniky. V současné době jsou však diskuze o vzniku případné třetí brigády ještě poněkud předčasné. Je to jako kdybychom předtím, než si dáme snídani a oběd, chtěli z hladu rovnou zhltnout večeři.

Uvědomme si, že armádu máme zatím i přes výrazný pokrok z posledních dvou let naplněnou jen na nějakých 80 procent. Z dnes definovaných více než 24 000 tabulkových míst profesionálních vojáků v Armádě České republiky je tedy reálně obsazeno zhruba 20 tisíc pozic. Při průměrném tempu meziročního nárůstu o 1200 vojáků jsou tedy před námi ještě minimálně 3 roky doplňování současných struktur.

Stroj B-1B přistává na Dnech NATO.
Stroj B-1B těsně před tankováním za letu ze stroje KC-135.

Až poté přijde na řadu k realizaci druhý krok načrtnutý v Obranné strategii ČR 2017, která hovoří o dalším posílení Armády České republiky o 5000 osob. Ty plánujeme prioritně směřovat do posílení schopností pozemních sil, ale nesmíme zapomenout ani na vyvážený rozvoj vzdušných sil, posílení kapacit podpůrných prvků, kybernetické obrany, teritoriálních složek a případné požadavky dalších složek resortu Ministerstva obrany. O tom, jaké konkrétní organizační struktury případně vzniknou, proto hovořme na vojenské úrovni raději až v okamžiku, kdy se k této druhé fázi více přiblížíme. Ostatně i současné bezpečnostní prostředí se vyvíjí skutečně velmi dynamicky a my na něj budeme muset umět pružně reagovat.

Lidovky.cz: Jsou vůbec v České republice lidské zdroje pro vybudování takové pozemní síly?
Musím říci, že zatím se nám rekrutace daří. V loňském roce jsme stanovený rekrutační cíl překročili a stejně je tomu díky vysoké aktivitě našich rekrutačních pracovišť i letos. Zatím si tedy můžeme mezi zájemci vybírat a již nyní začínáme postupně zaplňovat lednový nástupní termín roku 2018.
Pochopitelně situace na trhu práce je ale s ohledem na vysokou poptávku ostatních bezpečnostních složek i soukromého sektoru stále složitější. To je nutné si zcela na rovinu přiznat. Jsem ale přesvědčen, že pokud je obrana a bezpečnost jednou z hlavních priorit našeho státu, dokážeme a musíme vytvořit podmínky, které budou i nadále občany ke službě v armádě motivovat.

Autor: