Lidovky.cz: O víkendu se uskuteční Dny NATO v Ostravě. Jakou ukázku si na Letišti Leoše Janáčka určitě nenecháte ujít?
Letos bohužel nebudu mít možnost program Dnů NATO sledovat, protože prakticky hned po oficiálním zahájení musím v sobotu nasednout do letadla a odletět do albánské Tirany, kde se o víkendu 16. a 17. září koná pravidelné výjezdní zasedání Vojenského výboru NATO. Má účast na jednání je nezbytná, protože v sobotu odpoledne je na programu volba nového předsedy, který v této druhé nejvyšší alianční funkci v průběhu příštího roku vystřídá armádního generála Petra Pavla.
Armáda nakoupí obrněné vozy za více než 9 miliard korun, schválila vláda |
Pokud bych ale na Dnech NATO mohl zůstat, tak bych si kromě dynamických ukázek určitě nenechal ujít ani statickou část programu, která někdy zůstává tak trochu neprávem v pozadí zájmu diváků. Mne na ni vždy táhne kromě možnosti si zblízka prohlédnout veškerou vystavenou techniku i jedinečná příležitost si přímo promluvit s vojáky, podat jim ruku a osobně poděkovat za práci.
Lidovky.cz: V Ostravě se představí i aktivní zálohy AČR. Jak jste spokojen s jejich rozšiřováním?
V rozvoji aktivní zálohy se nám skutečně podařilo za poslední období učinit mílový krok kupředu. Vždyť si vezměte, že až do počátku roku 2016 počet aktivních záložníků dlouhodobě osciloval kolem 1250 a jednotky prakticky stagnovaly na místě. Dnes se nám již podařilo překročit hranici 2000 příslušníků aktivní zálohy.
Kromě teritoriálně zaměřených jednotek se rychle rozvíjí počty záložníků také u pozemních a vzdušných sil či například u vojenského zdravotnictví. Daří se nám více integrovat výcvik záloh s přípravou profesionálních jednotek a to včetně mezinárodních cvičení. Záložníci měli loni i letos nemalou roli například na mezinárodním cvičení Ample Strike. Právě nyní je historicky vůbec poprvé vyvedena část záložníků 72. mechanizovaného praporu spolu se svými profesionálními kolegy na zahraničním cvičení v Polsku, kde působí jako jedna integrální jednotka.
Nové jednotky, atraktivní výcvik, novelizovaná branná legislativa a vývoj bezpečnostního prostředí ve světě, který i naši veřejnost nutí více zohledňovat aspekty bezpečnosti, jsou koktejlem, díky kterému se nám podařilo aktivní zálohu oživit. Takže ano, s pokrokem v rozvoji aktivní zálohy jsem spokojen a naplnění cílového počtu 5000 příslušníků aktivní zálohy vidím více než reálně.
Lidovky.cz: Myslíte, že podobné akce jako Dny NATO zlepšují možnosti armády v rekrutaci?
Jednoznačně. Armáda je zde pro naše občany, pro jejich bezpečnost a proto i musí být vidět na veřejnosti. Dnes je sice velkým fenoménem virtuální realita a sociální sítě, ale stále to bude vždy v konečné fázi ten reálný kontakt s vojáky a možnost prohlédnout si techniku, které rozhodnou.
Lidovky.cz: Bezpečnostní situace v Evropě se zhoršuje. Obavy našich spojenců vyvolává plánované rusko-běloruské cvičení. Nemyslíte si, že v této situaci se otevírá prostor pro diskusi o povinných odvodech?
Tuto debatu jsme široce vedli na odborné i politické úrovni před několika lety v rámci práce na novelizované branné legislativě, a ve finále převážil názor ponechat tuto oblast v době míru na čistě dobrovolné bázi, občany nezatěžovat administrativními kroky. Co je však nutné si uvědomit, je skutečnost, že s profesionalizací armády, ke které došlo v roce 2005, nezanikla branná povinnost.
Stropnický usadil komunisty. Němci nám velet nebudou, vysvětlil sblížení armád |
Pro případ válečné potřeby tak i nadále máme nástroj, jak efektivně a účinně mobilizovat občany a zapojit je do obrany naší země, která je a musí vždy zůstat věcí nejen profesionální armády, ale celé společnosti a všech jejích institucí.
Lidovky.cz: Vy sám osobně jste pro povinné odvody?
V této situaci ne. Domnívám se, že cesta dobrovolného přístupu se osvědčila.
Lidovky.cz: Z neformálních rozhovorů s příslušníky pozemních sil vyplývá, že považují za nutné vytvoření třetí plnohodnotné brigády. Tento svazek se objevuje i v předvolebním programu některých stran. Je reálné tento svazek vybudovat?
Pozemní síly jednoznačně musíme posílit jak po stránce personální, tak i dokončit modernizaci jejich zbraňových systémů a techniky. V současné době jsou však diskuze o vzniku případné třetí brigády ještě poněkud předčasné. Je to jako kdybychom předtím, než si dáme snídani a oběd, chtěli z hladu rovnou zhltnout večeři.
Uvědomme si, že armádu máme zatím i přes výrazný pokrok z posledních dvou let naplněnou jen na nějakých 80 procent. Z dnes definovaných více než 24 000 tabulkových míst profesionálních vojáků v Armádě České republiky je tedy reálně obsazeno zhruba 20 tisíc pozic. Při průměrném tempu meziročního nárůstu o 1200 vojáků jsou tedy před námi ještě minimálně 3 roky doplňování současných struktur.
Až poté přijde na řadu k realizaci druhý krok načrtnutý v Obranné strategii ČR 2017, která hovoří o dalším posílení Armády České republiky o 5000 osob. Ty plánujeme prioritně směřovat do posílení schopností pozemních sil, ale nesmíme zapomenout ani na vyvážený rozvoj vzdušných sil, posílení kapacit podpůrných prvků, kybernetické obrany, teritoriálních složek a případné požadavky dalších složek resortu Ministerstva obrany. O tom, jaké konkrétní organizační struktury případně vzniknou, proto hovořme na vojenské úrovni raději až v okamžiku, kdy se k této druhé fázi více přiblížíme. Ostatně i současné bezpečnostní prostředí se vyvíjí skutečně velmi dynamicky a my na něj budeme muset umět pružně reagovat.
Lidovky.cz: Jsou vůbec v České republice lidské zdroje pro vybudování takové pozemní síly?
Musím říci, že zatím se nám rekrutace daří. V loňském roce jsme stanovený rekrutační cíl překročili a stejně je tomu díky vysoké aktivitě našich rekrutačních pracovišť i letos. Zatím si tedy můžeme mezi zájemci vybírat a již nyní začínáme postupně zaplňovat lednový nástupní termín roku 2018.
Pochopitelně situace na trhu práce je ale s ohledem na vysokou poptávku ostatních bezpečnostních složek i soukromého sektoru stále složitější. To je nutné si zcela na rovinu přiznat. Jsem ale přesvědčen, že pokud je obrana a bezpečnost jednou z hlavních priorit našeho státu, dokážeme a musíme vytvořit podmínky, které budou i nadále občany ke službě v armádě motivovat.