21. října 2015 12:41, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezpečnostní odbor na Hradě povede po aféře ‚trenýrky‘ Jan Novák

Miloš Zeman na návštěvě Zlínského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na návštěvě Zlínského kraje. | foto: ČTK

PRAHA Bezpečnostní odbor Hradu nově vede Jan Novák, ředitel administrativní sekce. Ve funkci nahradil Fulíka, který skončil kvůli vyvěšení trenýrek nad Hradem.

Bezpečnostní odbor Hradu nově vede Novák, ředitel administrativní administrativní sekce. Ve funkci nahradil JanaFulíka, který skončil kvůli vyvěšení trenýrek nad Hradem. Novák už bezpečnostní odbor v minulosti vedl.

„V souvislosti se změnou organizačního řádu Kanceláře prezidenta republiky byl odbor bezpečnosti zařazen do sekce administrativní,“ uvedl Ovčáček. Jeho řízením tak byl pověřen šéf administrativní sekce Novák. „Zvolili jsme toto řešení, které umožňuje v budoucnu, pokud bude třeba, zvolit i jinou variantu,“ dodal Ovčáček.

Změnu ČTK potvrdil i Novák. Rozhodnutí je podle něj staré „několik hodin“. O případných změnách v přístupu k bezpečnosti na Hradě nechtěl Novák zatím mluvit. Prezident Miloš Zeman nedávno ČTK řekl, že Pražský hrad čeká zavedení bezpečnostních rámů. To se nelíbí památkářům.

Bezpečnostní odbor vedl v minulosti Fulík. Musel ve funkci skončit kvůli akci skupiny Ztohoven, která nad sídlem prezidenta vyvěsila místo standardy obří rudé trenýrky, prý jako symbol muže, který se za nic nestydí. Bezpečnostní aparát Hradu byl poté kritizován, že incident připustil. Kvůli incidentu skončili ve funkcích i velitelé Hradní stráže Radim Studený a prezidentovy ochranky Petr Dongres.

Novák byl v letech 2006 až 2010 vedoucím úřadu vlády, v minulosti působil také jako náměstek Národního bezpečnostního úřadu. Na Hradě už pracoval v 90. letech, kdy se zabýval bezpečnostními otázkami, od roku 2003 bezpečnostní odbor přímo vedl.

Novákovo jméno se objevilo na veřejnosti v souvislosti s kauzou Promopro. Tato firma zajišťovala ozvučení a další zázemí pro české předsednictví EU. Policie šetřila údajné předražení zakázky, které měl zavinit Alexandr Vondra. Podle premiéra Petra Nečase ale odpovědnost nesl právě někdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák.

ČTK