Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blíží se Červíčkův konec. Prezidentem je protizákonně, řekla Pecinova komise

Ministr vnitra Martin Pecina (vlevo) a policejní prezident Martin Červíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Martin Pecina (vlevo) a policejní prezident Martin Červíček | foto: MAFRA - Slavomír Kubeš

PRAHA Důležité stanovisko, které by mělo vyřešit napjaté dvojvládí u policie, je hotové. Policejní prezident Martin Červíček z něj ale radost mít nemůže. Poradní komise totiž v pondělí ministru vnitra Martinu Pecinovi doporučila, aby jmenování Červíčka do funkce policejního prezidenta považoval za protizákonné.

O výsledku jednání komise informoval server Lidovky.cz Dan Bláha, který na jednání zastupoval policejní Nezávislý odborový svaz. "Výsledkem je doporučení, aby bylo rozhodnutí, díky kterému byl generál Červíček jmenován do funkce policejního prezidenta, zrušeno," uvedl Bláha.

Proti tomuto závěru čtyřčlenného poradního senátu hlasoval jako jediný. "Mám odlišné stanovisko než zbytek senátu poradní komise a do rána dodám oponentní stanovisko," řekl Bláha. Připustil ale, že na výsledném stanovisku už to nic nezmění.  

Jakým způsobem naloží s výsledným stanoviskem ministr Pecina, bude jasné nejdříve v úterý. "Zítra se pan ministr se spisem seznámí, a pak se teprve uvidí, co bude dál," uvedl mluvčí vnitra Pavel Novák.

Závěr, že jmenování Červíčka prezidentem bylo nezákonné, odůvodnila komise tím, že z předchozí funkce náměstka policejního prezidenta neodvolal Červíčka příslušný služební funkcionář. "Neměl to být podle komise ministr Kubice, nýbrž tehdejší náměstek Pavel Osvald," upřesnil Bláha. Jak minulý týden informovaly LN, mohl by to být právě Osvald, kdo by se překvapivě mohl stát vítězem sporu o policejního prezidenta. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

"Myslím, že ministr komisi vyslyší"

Červíčkův advokát Josef Kopřiva žádal, aby byli k případu vyslechnuti například tehdejší ministr vnitra Jan Kubice či druhý policejní prezident Petr Lessy. "Komise konstatovala, že je to nadbytečné," uvedl k tomu Bláha.

"Takový závěr jsem očekával. Už jen kvůli způsobu, kterým bylo celé řízení vedeno, a také nebyl vyslyšen žádných z našich návrhů na doplnění dokazování," uvedl pro Lidovky.cz advokát Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

"Myslím si, že tentokrát ministr vyslyší názor komise a odvolá pana Červíčka, aby vyřešil schizma policie, tedy dva policejní prezidenty," odhadl další vývoj advokát. Pecina už jedno zásadní stanovisko od poradní komise dostal. Tehdy mu nedoporučila, aby Petra Lessyho vrátil do funkce policejního prezidenta. Pecina ale tehdy komisi nepolechl a rozhodl jí navzdory. Díky tomu má policie už přes měsíc dva prezidenty. 

Jak vyřešit dvojvládí

Senát ministerské poradní komise se sešel už podruhé v pondělí po poledni. Za úkol měl posoudit, zda se Červíček stal v roce 2012 šéfem policie oprávněně, resp. zda jeho odvolání z pozice policejního náměstka, které tomu přecházelo, proběhlo v souladu se všemi předpisy.

"Přezkoumávám, zda pan Červíček je skutečně policejním prezidentem, jestli byl jmenován v souladu se zákonem," zdůvodnil Pecina koncem roku zahájení řízení s Červíčkem. Učinil tak poté, co vrátil do funkce policejního prezidenta jeho předchůdce Petra Lessyho. Ministr očekával, že se Červíček obratem funkce vzdá. Ten však rezignaci odmítl.

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta začátkem prosince. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. Na to Pecina reagoval: "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít."

Nezávislý odborový svaz vyzval premiéra Jiřího Rusnoka, aby ministra Pecinu kvůli navrácení Lessyho do funkce odvolal. Zároveň odbory připravují trestní oznámení, v němž chtějí uvést konkrétní argumenty, proč podle nich Pecina jednal zbytečně ukvapeně. Už jedno trestní oznámení podal na Pecinu vysoký policejní důstojník, informovaly Lidovky.cz.

Do věci se vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!