Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhodnutí o Červíčkovi odloženo. Jeho advokát chce Kubiceho za svědka

Policejní exprezident Martin Červíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní exprezident Martin Červíček | foto: ČTK

PRAHA Necelé dvě hodiny trvalo čtvrteční jednání poradního senátu ministra vnitra Martina Peciny. Očekávané stanovisko ke jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem však nepadlo. Jeho advokát žádá doplnění spisu a rád by také vyslechl ještě několik osob. Mimo jiné i exministra vnitra Jana Kubiceho, který Červíčka jmenoval.

"Přišlo mi, že dokumenty ve spise nebyly postačující k tomu, abychom se mohli relevantně bavit," řekl serveru Lidovky.cz advokát Josef Kopřiva, který na jednání senátu poradní komise Červíčka zastupoval.

Požádal proto nejen o doplnění několika dokumentů, které považuje za důležité, ale chce také na dalším jednání vyzpovídat osoby, které by podle něj mohly okolnosti jmenování Červíčka policejním prezidentem detailně popsat.

"Řízení je totiž zaměřeno tak, že se vede o jmenování pana Červíčka policejním prezidentem a je napadáno jeho odvolání z místa náměstka policejního prezidenta - že neproběhlo v souladu s předpisy," popsal podstatu sporu, k němuž má senát vydat poradní stanovisko Pecinovi.

ČTĚTE TAKÉ:

Konkrétně chce Kopřiva přizvat Kubiceho, který Červíčka policejním náčelníkem jmenoval, a také tehdejšího personálního ředitele ministerstva vnitra.

Další právní analýza?

Kopřiva rovněž požádal, aby do sporu ještě jednou promluvil Ústav státu a práva Akademie věd. Ten už v této věci vydal jednu analýzu na žádost ministra Peciny, který chtěl slyšet jeho názor na trestní řízení s Petrem Lessym. "Domnívám se, že by totéž mohlo být učiněno i v tomto případě," uvedl Kopřiva. Chtěl by slyšet právní názor ústavu k několika předpisům, které se týkají například kompetencí a pravomocí policejního prezidenta nebo jmenování a odvolávání náměstků.

Ministerstvo vnitra průběh čtvrtečního zasedání nechtělo komentovat. "Je neveřejné, takže se k němu zatím nebudeme vyjadřovat," uvedl mluvčí rezortu Vladimír Řepka. Všichni účastníci jednání, kterého se po sporu s vnitrem nakonec zúčastnil i zástupce Nezávislého odborového svazu policistů Dan Bláha (VÍCE ČTĚTE ZDE), mohou až do konce prosince podat případné ještě další návrhy. Poté se teprve stanoví další termín zasedání poradního senátu.  

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta začátkem prosince. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. Na to Pecina reagoval: "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít."

Nezávislý odborový svaz vyzval premiéra Jiřího Rusnoka, aby ministra Pecinu kvůli navrácení Lessyho do funkce odvolal. Zároveň odbory připravují trestní oznámení, v němž chtějí uvést konkrétní argumenty, proč podle nich Pecina jednal zbytečně ukvapeně. Už jedno trestní oznámení podal na Pecinu vysoký policejní důstojník, informovaly Lidovky.cz.

Do věci se vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.