Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Břeclavsko zažívá masové evakuace

Česko

  16:46
BRNO - Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nařídil evakuaci čtyř obcí na Břeclavsku. Zhruba 4000 lidí, kterých se to týká, ohrožuje obří jezero o rozloze 500 hektarů, které vzniklo spojením proudů rozvodněné Dyje a řeky Jevišovky.

Záplavy-jezero. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nařídil evakuaci skoro 4000 lidí z obcí Jevišovka, Novosedly Drnholec a Nový Přerov na Břeclavsku. 

Jezero dosud půlil železniční násep, který však voda protrhla.  Nyní se průrvou valí do spodní časti laguny. O evakuaci zhruba stovky obyvatel z Jevišovky rozhodla komise již ráno, hejtman nyní opatření rozšířil.

"Lidé jsou na evakuaci připraveni," řekl ČTK Eduard Kulhavý z krizového štábu. Podle něj však vodohospodáři na místě nevidí zatím situaci tak kriticky. Tři autobusy byly připraveny již ráno. Nakonec lidé nenaplnili ani jeden.

Většina jich opustila místo vlastními auty a přesunula se ke známým. Laguna nad Jevišovkou je doplňována vodou z jiného jezera, které se v sobotu v noci podařilo vypustit u Hevlína.

Ohroženy jsou také nedaleké Hrušovany na Jevišovkou, kde ale o evakuaci zatím neuvažují. Snaží se zpevnit hráze a kolem obce staví 60 metrů dlouhý val. Na akci se podílí 90 dobrovolníků, hasičů a vojáků.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat