Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Břeclavsko zažívá masové evakuace

Česko

  16:46
BRNO - Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nařídil evakuaci čtyř obcí na Břeclavsku. Zhruba 4000 lidí, kterých se to týká, ohrožuje obří jezero o rozloze 500 hektarů, které vzniklo spojením proudů rozvodněné Dyje a řeky Jevišovky.

Záplavy-jezero. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nařídil evakuaci skoro 4000 lidí z obcí Jevišovka, Novosedly Drnholec a Nový Přerov na Břeclavsku. 

Jezero dosud půlil železniční násep, který však voda protrhla.  Nyní se průrvou valí do spodní časti laguny. O evakuaci zhruba stovky obyvatel z Jevišovky rozhodla komise již ráno, hejtman nyní opatření rozšířil.

"Lidé jsou na evakuaci připraveni," řekl ČTK Eduard Kulhavý z krizového štábu. Podle něj však vodohospodáři na místě nevidí zatím situaci tak kriticky. Tři autobusy byly připraveny již ráno. Nakonec lidé nenaplnili ani jeden.

Většina jich opustila místo vlastními auty a přesunula se ke známým. Laguna nad Jevišovkou je doplňována vodou z jiného jezera, které se v sobotu v noci podařilo vypustit u Hevlína.

Ohroženy jsou také nedaleké Hrušovany na Jevišovkou, kde ale o evakuaci zatím neuvažují. Snaží se zpevnit hráze a kolem obce staví 60 metrů dlouhý val. Na akci se podílí 90 dobrovolníků, hasičů a vojáků.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat