13. listopadu 2018 13:29, aktualizováno  14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Buď tě zavřeme do ústavu, nebo půjdeš na prázdniny!‘ Pražští žalobci otevřou případ zmizení Babišova syna

Andreje Babiše chce policie stíhat kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andreje Babiše chce policie stíhat kvůli možnému dotačnímu podvodu při budování... | foto: koláž iDNESMAFRA

PRAHA Pražští žalobci znovu prověří okolnosti, za jakých se starší syn premiéra Andreje Babiše ocitl na Krymu. Policie už se jednou případem zabývala, ale letos na jaře ho odložila. Babišův potomek zmizel v průběhu rozkrývání kauzy Čapí hnízdo. Seznam Zprávy tento týden přinesly svědectví samotného Babiše juniora, že na Krym ho v podstatě odvlekli.

„Věcí týkající se takzvaného únosu A. B. ml. (Andrej Babiš junior) se již policejní orgán zabýval, v této věci však skutečnosti nasvědčující spáchání trestného činu nebyly zjištěny. S ohledem na nová zjištění vyplývající z odvysílané reportáže bude věc opětovně prověřována,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství Praze, jenž vyšetřování údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo dozoruje.

Čapí hnízdo je nejcitlivějším místem premiéra Andreje Babiše. Spolu s dalšími šesti lidmi ho policie stíhá, podle ní se dopustil dotačního podvodu. V očích kriminalistů byl současný premiér ústřední postavou skupiny, jež účelově zastřela skutečného vlastníka farmy Čapí hnízdo, Babišův holding Agrofert, aby dosáhla na dotaci ve výši 50 milionů korun.

Jedním z obviněných je i premiérův syn Andrej Babiš mladší. Babiš junior se po vypuknutí případu stáhl z České republiky. Pro Seznam Zprávy nyní uvedl, že Česko neopustil dobrovolně. Odvést na Krym ho měl manžel psychiatričky a současně premiérovy spolupracovnice Dity Protopopové.

‚Uděláme všechno, abys byl zavřený‘

Impuls k uklizení Babiše mladšího údajně vzešel od samotného premiéra, který chtěl syna dostat z dosahu policie. Babiš mladší figuruje mezi obviněnými, současně platí za klíčového svědka v kauze. 

Čapí hnízdo podle policie

Na možném dotačním podvodu v případě Čapího hnízda se vedle Babiše mělo podílet šest lidí, šéf ANO byl údajně hlavou skupiny.
Policie má za to, že ve druhé polovině roku 2007 nařídil vedení firmy ZZN Agro Pelhřimov, ať společnost účelově vyčlení z holdingu, aby mohla nová, oddělená firma dosáhnout na unijní dotace, protože Agrofert na ně neměl nárok. Firma se pak do holdingu po pěti letech vrátila.
Má jít o zvlášť závažný zločin dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie spáchané formou účastenství. Trestní sazba za tyto paragrafy činí 5 až 10 let.

„Kvůli stíhání ohledně Čapího hnízda,“ řekl Babišův syn serveru Seznam Zprávy. „Řekla mi (Protopopová) - máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny (na Krymu). Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině - já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ uvedl. 

„Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vydal v úterý ráno pokyn odboru trestního řízení Nejvyššího státního zastupitelství, aby byl dán podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k prověření informací o podezření z trestného činu zbavení osobní svobody či únosu, a to na základě reportáže TV Seznam odvysílané 12. listopadu 2018,“ sdělil k tomu serveru Lidovky.cz mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Mluvčí pražských žalobců Cimbala upřesnil, že jeho kolegové konají z úřední povinnosti. Jinými slovy by případ vzkřísili i bez Zemanovy intervence. Jak nyní budou postupovat, není úplně jasné. Nicméně nové objasnění možného únosu se neobejde bez svědectví Babiše mladšího. Nejstarší syn premiéra aktuálně pobývá ve Švýcarsku, kde žije se svou matkou. Má tamější občanství. 

Čapí hnízdo? Babiš mladší dosud nevypovídal

Babiš mladší coby aktér kauzy Čapí hnízdo dosud nevypovídal, jak uvedl pro Lidovky.cz mluvčí Cimbala. „Jedním z úkonů, který dosud nebyl proveden, je výslech obviněného A. B. ml. Policejní orgán, potažmo státní zástupce v průběhu vyšetřování kontinuálně prováděl kroky směřující k zjištění faktického pobytu obviněného. Byl zjišťován mimo jiné prostřednictvím Interpolu s výsledkem, že se zdržuje ve Švýcarsku,“ dodal mluvčí.

Ze slov Cimbaly plyne, že k řádným úkonům vůči Babišovi mladšímu se kriminalisté chystají. Bez pomoci švýcarské strany se neobejdou. „Teprve po zjištění relevantních poznatků o pobytu obviněného, přichází v úvahu vyhotovit žádost o mezinárodní spolupráci. Policejní orgán a státní zástupce musí respektovat zákonné postupy, které jsou vytyčeny normami upravujícími mezinárodní právní pomoc,“ vysvětlil mluvčí.

Andrej Babiš během návštěvy Polska.
LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který...

„Policie několik měsíců má informace o tom, kde se Andrej Babiš mladší nachází, ale musí postupovat podle zákona a mezinárodních dohod. Pracujeme v situaci, kdy je obviněný na území cizího státu, uplatňuje se jediný legální postup,“ uvedl k tomu ministr vnitra Jan Hamáček, pod jehož resort policie spadá. Situaci kolem Babiše juniora coby obviněného komplikuje fakt, že trpí psychickými obtížemi.

Jeho duševní kondice by mohla sehrát zásadní roli v tom, zda ho policie bude nadále stíhat. Dozorující žalobce jeho stížnost podanou na základě psychických obtíží zamítl, ale policie obratem přizvala znalce. Jeho úkolem je ověřit stav Babiše mladšího. „Probíhala intenzivní komunikace se švýcarskou policií, policie věděla, kde se dotyčný nachází a činila veškeré kroky, aby bylo možné posoudit psychický stav tohoto obviněného,“ řekl Hamáček.

‚Teď beru léky tady‘

Povaha údajné psychické choroby Babiše mladšího není známa. Premiérův syn jen neurčitě sdělil, že ve Švýcarsku má nového doktora. „Teď beru léky tady, mám nového doktora a tady se chovají lidi jinak. Takže to byl špatný doktor a špatná manželka,“ řekl Babiš junior reportérům Seznam Zprávy s narážku na Ditu Protopopovou.

Protopopová se řadí k blízkým spolupracovníkům premiéra. Rok a půl působila jako jeho poradkyně v době, kdy šéf ANO řídil ministerstvo financí. V současnosti jejich služeb coby poradkyně využívá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Letos se pak rozhodla pro aktivní vstup do politiky, byla lídrem kandidátky ANO v komunálních volbách v Praze 8. Do zastupitelstva se dostala, v úterý ale oznámila rezignaci.

„Do politiky jsem nevstupovala, abych ohrozila svou rodinu, a tlak, který nejen na mě, ale hlavně na mé nejbližší v posledních hodinách je, je neúnosný. K dnešnímu dni jsem se proto rozhodla rezignovat na svůj zastupitelský mandát na Praze 8,“ uvedla Protopopová, jejíž vyjádření pro Deník N zprostředkoval místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil. Její manžel Petr, jenž měl Babiše mladšího na Krym dopravit, pracuje pro holding Agrofert jako šofér.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky