Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bushova „mission impossible“

Česko

ANALÝZA

Izraelci a Palestinci si od první návštěvy amerického prezidenta George W. Bushe příliš neslibují

JERUZALÉM/PRAHA Americký prezident George W. Bush včera vůbec poprvé během své vlády navštívil svatou zemi, aby zde podpořil mírový proces mezi Izraelci a Palestinci. Hned po příletu na letiště Bena Guriona optimisticky prohlásil, že přichází „nová příležitost pro mír na Blízkém východě“. Málokdo v regionu ale věří, že jeho cesta přinese konkrétní pokrok – Bushově misi brání hned několik nepříznivých okolností.

Obě strany sice po listopadové mírové konferenci v Annapolisu obnovily mírová jednání, ta ale už od samého počátku provázejí neshody. Atmosféru nejdříve otrávil izraelský plán na rozšiřování osady Har Homa, kvůli němuž už Palestinci zvažovali bojkot jednání. V posledních dvou týdnech navíc zintenzivnily boje v pásmu Gazy, odkud dopadají každý den rakety na jihoizraelská města. Izraelský premiér Ehud Olmert proto po včerejším jednání s Bushem řekl, že dokud budou pokračovat útoky z Gazy, mír s Palestinci možný není.

V této atmosféře Bushova návštěva příliš neslibuje: „Nevěřím, že americký prezident cokoliv vyřeší. Na řešení problému měl dlouhých sedm let, teď jen přijede říct sbohem,“ řekl agentuře Reuters egyptský analytik Diá Rašván. Jeho slova včera nepřímo potvrdil i Bushův poradce pro národní bezpečnost Stephen Hadley, který uvedl, že prezident „řekne povzbudivá slova, do vyjednávání ale vstupovat nebude“.

Pokud si chce Bush vylepšit pošramocenou image v regionu, nemá už mnoho času. V Annapolisu spolu s představiteli obou stran oznámil, že k dohodě dojde do konce letošního roku. Pokud ne, čekala by mírový proces zřejmě delší přestávka. V prosinci skončí Bush, jen o pár dní později vyprší mandát i palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Kdo přijde po něm, není ani trochu jasné. Spěchat s řešením konfliktu nebude asi ani nová americká administrativa.

Po včerejší schůzce s Olmertem sice Bush naléhal na vyklizení nelegálních židovských osad, o datech se ale nemluvilo. „Jednání se soustředí hlavně na Írán,“ prozradil médiím nejmenovaný izraelský diplomat. Právě hledání společného postoje k íránskému jadernému programu je také jedním z hlavních témat Bushovy cesty po regionu (dnes zamíří do Ramalláhu, v dalších dnech navštíví pět arabských států). Včera měl Olmert Bushovi přednést důkazy, které shromáždily izraelské tajné služby o pokračující snaze Teheránu získat jaderné zbraně.

Jediným výsledkem Bushovy cesty tak může být podpora jeho příteli Olmertovi. Ten má nyní před sebou nelehké období: čeká ho operace rakoviny prostaty a 30. ledna bude zveřejněna kritická zpráva o válce v Libanonu. „Olmert hodlá Bushovu návštěvu využít ke svému posílení ve vyjednáváních s Abbásem a také k vylepšení své image v očích izraelské veřejnosti,“ domnívá se izraelský analytik Jossi Alpher. Více asi Bushova cesta nepřinese: „Pokud hodlá jen říkat své obvyklé fráze o těžké práci a odvaze palestinského a izraelského vedení, mohl americkým daňovým poplatníkům ušetřit peníze za letenku,“ napsal v listu Haarec poslanec Jossi Beilin.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANIPULAT S VZV AŽ 28.500 KČ + STRAVENKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč

Mohlo by vás zajímat