130 let

Bushova „mission impossible“

Česko

ANALÝZA

Izraelci a Palestinci si od první návštěvy amerického prezidenta George W. Bushe příliš neslibují

JERUZALÉM/PRAHA Americký prezident George W. Bush včera vůbec poprvé během své vlády navštívil svatou zemi, aby zde podpořil mírový proces mezi Izraelci a Palestinci. Hned po příletu na letiště Bena Guriona optimisticky prohlásil, že přichází „nová příležitost pro mír na Blízkém východě“. Málokdo v regionu ale věří, že jeho cesta přinese konkrétní pokrok – Bushově misi brání hned několik nepříznivých okolností.

Obě strany sice po listopadové mírové konferenci v Annapolisu obnovily mírová jednání, ta ale už od samého počátku provázejí neshody. Atmosféru nejdříve otrávil izraelský plán na rozšiřování osady Har Homa, kvůli němuž už Palestinci zvažovali bojkot jednání. V posledních dvou týdnech navíc zintenzivnily boje v pásmu Gazy, odkud dopadají každý den rakety na jihoizraelská města. Izraelský premiér Ehud Olmert proto po včerejším jednání s Bushem řekl, že dokud budou pokračovat útoky z Gazy, mír s Palestinci možný není.

V této atmosféře Bushova návštěva příliš neslibuje: „Nevěřím, že americký prezident cokoliv vyřeší. Na řešení problému měl dlouhých sedm let, teď jen přijede říct sbohem,“ řekl agentuře Reuters egyptský analytik Diá Rašván. Jeho slova včera nepřímo potvrdil i Bushův poradce pro národní bezpečnost Stephen Hadley, který uvedl, že prezident „řekne povzbudivá slova, do vyjednávání ale vstupovat nebude“.

Pokud si chce Bush vylepšit pošramocenou image v regionu, nemá už mnoho času. V Annapolisu spolu s představiteli obou stran oznámil, že k dohodě dojde do konce letošního roku. Pokud ne, čekala by mírový proces zřejmě delší přestávka. V prosinci skončí Bush, jen o pár dní později vyprší mandát i palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Kdo přijde po něm, není ani trochu jasné. Spěchat s řešením konfliktu nebude asi ani nová americká administrativa.

Po včerejší schůzce s Olmertem sice Bush naléhal na vyklizení nelegálních židovských osad, o datech se ale nemluvilo. „Jednání se soustředí hlavně na Írán,“ prozradil médiím nejmenovaný izraelský diplomat. Právě hledání společného postoje k íránskému jadernému programu je také jedním z hlavních témat Bushovy cesty po regionu (dnes zamíří do Ramalláhu, v dalších dnech navštíví pět arabských států). Včera měl Olmert Bushovi přednést důkazy, které shromáždily izraelské tajné služby o pokračující snaze Teheránu získat jaderné zbraně.

Jediným výsledkem Bushovy cesty tak může být podpora jeho příteli Olmertovi. Ten má nyní před sebou nelehké období: čeká ho operace rakoviny prostaty a 30. ledna bude zveřejněna kritická zpráva o válce v Libanonu. „Olmert hodlá Bushovu návštěvu využít ke svému posílení ve vyjednáváních s Abbásem a také k vylepšení své image v očích izraelské veřejnosti,“ domnívá se izraelský analytik Jossi Alpher. Více asi Bushova cesta nepřinese: „Pokud hodlá jen říkat své obvyklé fráze o těžké práci a odvaze palestinského a izraelského vedení, mohl americkým daňovým poplatníkům ušetřit peníze za letenku,“ napsal v listu Haarec poslanec Jossi Beilin.

Autor: