130 let

Bývalo tu JZD, dnes biofarma roku

Česko

HORNÍ LIDEČ, Vsetínsko Dosud toto ocenění dostávaly spíš menší rodinné farmy. Nyní je to trochu jinak. Nejlepším ekologickým zemědělcem České republiky za rok 2009 se stala valašská ekofarma Agrofyto z Lidečka. Zaměstnává celkem 17 lidí, kteří pracují na stovkách hektarů luk, pastvin a polí na pomezí Javorníků a Bílých Karpat.

Prestižní cenu, jejímž smyslem je především propagace biopotravin a ekozemědělství u nejširší veřejnosti, uděluje Nadační fond Bartákův hrnec.

Právě jednatelé lidečské ekofarmy Ludmila Mužikovská a Vilém Rudolf o víkendu převzali hrnec pro nejlepšího ekozemědělce, pojmenovaný po nestorovi českého ekozemědělství Richardu J. Bartákovi. Od organizátorů získali ekozemědělci keramický hrnec plný „zlaťáků“, respektive desetikorun, v celkové hodnotě 15 tisíc korun. Putovní pohár plný buchet za rok předají dalšímu oceněnému ekozemědělci, řekl za organizátory Karel Merhaut.

Ekofarma Agrofyto se nachází na Vsetínsku v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, v pohoří Javorníky a Bílé Karpaty. Zemědělská společnost byla založena v roce 1994. Dnes obhospodařuje 690 hektarů luk a pastvin a 157 hektarů orné půdy. Na pastvě je celoročně okolo 650 kusů skotu, z čehož je 120 kusů dojnic holštýnského plemene a 530 kusů masného plemene Siementhal.

Průměrně zde denně krávy nadojí dva tisíce litrů biomléka. Toto mléko pak mlékárna ve Valašském Meziříčí zpracovává na speciální biovýrobky, jako například kysaný mléčný nápoj, který mimo jiné získal ocenění Česká biopotravina roku 2006.

„Že jsme v roce 1998 vstoupili do přechodného období k ekologickému hospodářství nejprve s masným a později i s mléčným skotem, dnes nelitujeme,“ řekla Ludmila Mužikovská.

Podnik musel dva kravíny přebudovat na volné ustájení. „S úvěrem, který ještě splácíme, jsme museli vybudovat i novou dojírnu, zázemí pro sklad biokrmiv a další náležitosti. Náročnější práce musela přejít do krve i zaměstnancům,“ doplnila. Letos chtějí v Lidečku vyřešit i prodej hovězího biomasa.

Autor: