130 let

„Čárový kód“ chrání ohrožené druhy

Česko

Pro obyvatele rovníkové Afriky je bushmeat, maso opic, lidoopů a dalších ohrožených druhů, významným zdrojem bílkovin. Mnoho zvířat je také uloveno pro zahraniční „gurmány“. Prokázat původ již naporcovaného masa či odhalit, z jakého druhu pochází kůže kabelky, není jednoduché.

Tradiční metody klasifikace jsou časově náročné a nepřesné. Mocnou zbraň, jejíž důsledné využívání by mohlo nelegální obchod s bushmeatem zásadně omezit, nabízí genetika, konkrétně databáze Čárový kód života (Barcode of Life). Ta již obsahuje informace o tisících druhů živočichů.

Tým vedený Mitchellem Eatonem z University of Colorado do databáze přidal informace umožňující identifikaci patnácti druhů, s nimiž se nejčastěji obchoduje. Metoda staví na jediném genu označovaném jako COX1, není tedy nutné mapovat celou DNA. „Genetický čárkový kód identifikuje druh stejným způsobem, jakým čárový kód v supermarketu umožňuje rozlišovat mezi různými produkty,“ vysvětluje Mitchell Eaton. „Srovnání sekvence DNA ochranářům pomůže rychle zjistit, zda vzorek patří ohroženému druhu,“ dodává Eaton.

Vědci své výsledky publikovali v posledním čísle časopisu Conservation Genetics a získaná data dali volně k dispozici.

Autor: