130 let

Část kostelů zůstane spát

Česko

Probdělá noc v kostelích čeká několik set chrámů po celé republice. Mnohem více se jich ale ani k druhému ročníku nepřipojí.

BRNO Noc kostelů se stává fenoménem. A letošní ročník rozhodne, zda zlomí i zbývající stále ještě většinu farností, kde se zapojením do akce otálejí.

Největší počet chrámů se v pátek v noci otevře v Brně, kde měla Noc kostelů loni premiéru. A hned po něm ve Znojmě. V jiných městech ale váhají nebo přiznávají, že nestihli. To je příklad kostela na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zapsaného jako památka UNESCO. „Uvažovali jsme o otevření, ale bohužel už bylo pozdě. Bylo by to příliš narychlo, takže se raději připravíme plnohodnotně na příští rok,“ říká ředitel telčského pracoviště Národního památkového ústavu Libor Karásek. Zavřený zůstane i kostel v římskokatolické farnosti Knínice u Boskovic. „Noc kostelů je poměrně nová věc, navíc máme jiné aktivity a svoji roli sehrálo i to, že jsme mimo Brno,“ vysvětlil farář Miroslav Šudoma. „Proti akci ale nic nemáme, určitě nelze vyloučit, že se v příštích ročnících zapojíme,“ doplnil.

Většina duchovních však vnímá Noc kostelů jako ojedinělou příležitost, jak nabídnout zájemcům možnost nezávazného přiblížení se a setkání s křesťanstvím. „Takové akce vedou k tomu, aby lidé měli k sobě blíž. Vloni v katedrále panovala otevřená atmosféra, která vytvořila velmi krásný večer,“ připomněl biskup brněnské diecéze Vojtěch Cikrle průběh loňského premiérového ročníku.

Farnosti hledají způsob, jak akci ozvláštnit. V Brně čítá doprovodný program desítky stran, je v něm například výstup do věže kostela svatého Jakuba. Podívat se na moravskou metropoli v noci a s nadhledem ale umožní také jiné kostely, kromě katedrály na Petrově třeba ještě i židenický kostel sv. Cyrila a Metoděje. Lidé ale budou moci mimo jiné do hrobky Lichtenštejnů ve Vranově u Brna, která s výkladem nebyla otevřená dvě desítky let.

Organizátoři projevili také smysl pro humor. Pod názvem Pozor, nekouše dostanou příchozí v kostele sv. Stanislava v Kunštátu na Moravě možnost neformálního setkání s knězem, v Šaraticích se zase v kostele sv. Mikuláše bude soutěžit o nejlépe „vypečený“ kostel neboli o nejlepší cukrářské zpodobení místního svatostánku. Se zajištěním hladkého průběhu budou všude pomáhat především dobrovolníci. „Proti loňskému roku jsme jejich počty posílili, jen v katedrále na Petrově jich bude na sedm desítek,“ upřesnil Jan Zaplatil.

Zpřístupnit své prostory se v Brně rozhodli také baptisté či evangelíci. V Dolních Kounicích na Brněnsku vzali akci do svých rukou pravoslavní duchovní. V jejich brněnském chrámu zase budou moci příchozí uvítat divotvornou ikonu Přeslavné Bohorodice Obměkčení kamenných srdcí.

***

NOC KOSTELŮ V BRNĚNSKÉ DIECÉZI

V brněnské diecézi se do Noci kostelů v pátek zapojí desítky míst. Obvykle největší kostely ve městě, a to nejen římskokatolické: * v okrese Blansko Adamov, Blansko (dřevěný kostelík), Křtiny, Kunštát, Sloup, Kateřina-Šebrov * v Brně a okolí téměř všechny chrámy v centru, navíc např. Tuřany, Lesná, Židenice či Komárov, ale například i Dolní Kounice, Kuřim, Lelekovice, Pozořice, Vranov * v okrese Břeclav Hustopeče u Brna, Klobouky, Šitbořice, Velké Pavlovice, Zaječí * na Vysočině Jihlava (sv. Ignác), Třešť, Náměšť nad Oslavou, Osová Bítýška, Třebíč * na Hodonínsku Dolní Bojanovice a Hodonín * na Vyškovsku Kobeřice, Milonice, Rousínov, Šaratice * na Znojemsku Břežany, Dyjákovice, Hluboké Mašůvky, Hrádek u Znojma, Jaroslavice, Popice u Znojma, Prosiměřice, Šumná, Vémyslice, Znojmo (většina chrámů)

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: