130 let

Češi: Chceme korunu co nejdéle

Česko

Průzkum pro LN: již třetina Čechů odmítá zavedení eura * Nechtějí ani, aby země pomáhala státům eurozóny v nesnázích

PRAHA Podpora zavedení jednotné evropské měny eura v Česku u veřejnosti klesá. Platit eurem by nyní chtělo 54,2 procenta Čechů, zatímco 32,7 procenta to odmítá. Pouze 9 procent Čechů se přitom domnívá, že euro by země měla přijmout co nejdříve. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který pro Lidové noviny provedla agentura Median. Volání Čechů po euru od začátku roku výrazně slábne. Ještě v únoru si přijetí eura podle Medianu žádalo 63,8 procenta lidí. A odmítalo ho pouze 22,4 procenta respondentů. Za čtvrt roku tak počet odpůrců jednotné evropské měny vzrostl o více než 10 procent. „Posílení odpůrců eura se dá zdůvodnit zejména zvýšenou nestabilitou eurozóny a také tím, že případ Řecka upozornil na potenciální povinnost států eurozóny výrazně finančně sanovat ostatní krachující státy,“ uvedl zástupce Medianu Přemysl Čech.

Vůbec nejvýrazněji klesl za poslední tři měsíce počet těch, kteří se dožadují urychleného přijetí eura. Zatímco v únoru co nejrychlejší přijetí podporovalo 18,5 procenta respondentů, nyní se jejich počet scvrkl o polovinu – na 9 procent. Euro odmítají převážně starší lidé od 55 let věku.

„Jejich postoj není překvapivý. Pro starší lidi je těžší začít uvažovat a počítat v nové měně. Navíc se bojí mýtu, že zavedení eura automaticky vyvolá zdražování,“ řekl Oldřich Dědek, vládní koordinátor pro přijetí eura v Česku.

Pesimističtější vůči euru jsou také příznivci levicových stran. Extrémní odpor vyjadřují zejména voliči KSČM. Žádný z nich se nevyslovil pro co nejrychlejší přijetí eura. Odmítá ho 69,5 procenta respondentů z řad komunistických voličů.

Nejvíce příznivců má euro mezi voliči ODS (78,6 procenta). „Mnoho pravicových voličů pochází z řad podnikatelů, kteří mají kontakty se zahraničními odběrateli a lépe si dokážou spočítat výhody společné evropské měny,“ vysvětlil Dědek.

Podnikatelé: Veřejnost už řekla euru ano Zatímco nezájem veřejnosti vůči euru konstantně narůstá, podnikatelé jeho přijetí i nadále žádají. Umožnilo by jim sjednotit vnitrostátní i zahraniční platební styk, a jejich výrobky by se mohly stát cenově konkurenceschopnějšími.

„Debaty o tom, zdali se má euro přijmout, či nikoliv, nejsou namístě,“ tvrdí prezident Svazu průmyslu a obchodu Jaroslav Míl. „Veřejnost svůj postoj k přijetí eura již vyjádřila v referendu o přistoupení k EU.“ V současnosti by podle Míla měly probíhat pouze úvahy o technických podmínkách vstupu Česka do eurozóny, tedy kdy bude stav veřejných financí způsobilý k tomu, aby země mohla euro přijmout.

Zástupci hlavních politických stran sice souhlasí, že primární je v současnosti ozdravení veřejných financí. Na rozdíl od zástupců byznysu ale říkají, že veřejné mínění je třeba brát v potaz. „Politici nemohou nebrat zřetel na veřejné mínění,“ říká místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „To bylo ale jiné před rokem, jiné je dnes a jiné může být za rok. Nemůžeme se nyní nechat vyprovokovat k razantním výrokům.“

Pokračování na straně 13

Chceme korunu co nejdéle

Dokončení ze strany 1

Přijetí eura podporují i zástupci dalších stran vyjednávajících o sestavení vládní koalice – ODS a Věcí veřejných. Shodují se však, že otázku přijetí eura je možné řešit až po zastavení zadlužování země. „Při racionální rozpočtové politice lze téma přijetí eura nastolit nejdříve v roce 2012,“ uvedl ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Koordinátor pro přijetí eura do Česka Oldřich Dědek zopakoval, že nejbližší možný termín pro přijetí eura je rok 2015. „Bude záležet i na tom, jestli se eurozóně podaří znovunabýt důvěryhodnost,“ řekl Dědek. Ekonomické problémy Řecka a některých dalších členů eurozóny jsou podle expertů důvodem, proč podpora Čechů vůči euru v poslední době tak rychle klesá.

„Otázka pomoci Řecku budila odezvu ve veřejnosti v celé Evropě,“ řekl Dědek.

Za pravdu mu dává i průzkum Medianu Pro LN. Proti případné finanční pomoci Česka Řekům se vyslovilo 81,5 procenta respondentů.

***

ČEŠI, CHCETE EURO?

Celkem 41 procent lidí se středním vzděláním bez maturity je proti zavedení eura. Naopak u maturantů odmítá euro už jen 29 procent oslovených, a mezi lidmi s vyšším vzděláním je dokonce jen pětina odpůrců společné měny.

Třetina Čechů říká: euro nikdy. Pouhých devět procent lidí chce euro okamžitě (do roku 2012), celkem 23,2 procenta dotázaných je pro euro, ale ne tak rychle. Pro okamžité zavedení evropké měny je nepatrně víc žen než mužů.

Téměř polovina občanů ČR ve věku od 55 do 64 let rezolutně odmítá euro. Odpor vůči společné měně klesá s věkem respondentů. Mezi čerstvými čtyřicátníky je zhruba čtvrtina odpůrců a u lidí, kteří dosáhli plnoletosti, pouze 15,3 procenta odpůrců.

Nejvíce odpůrců eura je mezi obyvateli Čech (39,9 procenta). Euro také úplně odmítá 36,6 procenta Moravanů, ale jen 14,5 procenta obyvatel hlavního města Prahy.

Drtivá většina obyvatel Česka by nesouhlasila s případnou finanční pomocí Řecku. Rozhodně pro pomoc Řecku by bylo nepatrné 1,8 procenta občanů, spíše ano řeklo 9,6 procenta oslovených.

Celkem 78,6 procenta voličů ODS chce dříve nebo později euro, u voličů TOP 09 to je 67,2 procenta dotázaných, u voličů VV 70,5 procenta, u voličů ČSSD 57,3 procenta a u voličů KSČM jen 27,3 procenta zájemců o euro. Zdroj: Median

***

PODPORA EURA MEZI ČECHY RYCHLE KLESÁ

Pro přijetí eura se v únoru vyslovilo 63,8 procenta lidí. Na počátku června ho chtělo 54,2 procenta lidí. Přijetí eura v únoru odmítlo 22,4 procenta lidí. Nyní ho odmítá již třetina obyvatel (32,7 procenta).

Autor: