Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká politika je plná žen, ale jen v nižších patrech veřejné správy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Česká politika a ženy, to prý k sobě moc nejde. Omyl. Tahle všeobecně přijímaná pravda totiž platí jen v nejvyšších patrech veřejné správy. Pohled na složení radnic v menších obcích jako by stavěl tuto pro ženy nepříznivou statistiku na hlavu.

České obecní úřady vede více než tisíc starostek, což je například desetkrát víc než ve velikostí srovnatelném Rakousku. Protože v České republice je přes 6200 měst a obcí, znamená to, že každému šestému obecnímu či městskému úřadu šéfuje žena.

Tak vysoký podíl žen na nejnižším stupni komunální politiky nemá obdobu nejen v Rakousku, ale ani ve většině dalších starých států EU.

A právě v tom je největší paradox. V menších obcích, kde i starostka musí vzít někdy do ruky lopatu, čelit výhrůžkám sousedů a občas se jít "chlapsky" pohádat do hospody, Česko vysoce převyšuje "západní úroveň". Na krajské či celostátní úrovni už žen v politice v porovnání se zahraničím rychle ubývá, až takřka mizí docela.

Tisíc českých starostek
V žebříčku zastoupení žen v městské, krajské a celostátní politice, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum, se loni ČR umístila až na 91. místě ze 130 hodnocených zemí. Zcela jiná je situace v nejnižší komunální politice. "V Česku máme 1090 starostek a tři primátorky," potvrzuje Vendula Kouňovská ze Svazu měst a obcí ČR. Podíl žen na vedení radnic tak dosahuje v České republice takřka 18%, zatímco například v Rakousku s pouhými 111 starostkami je to jen 4,7 %, v Německu 5 % a ve Francii 10 %. ČR se tak vysokým počtem starostek může zřejmě porovnávat pouze s Norskem a a dalšími skandinávskými státy, kde ženy sedí v každém pátém starostenském křesle.

"Je to opravdu těžko vysvětlitelný fenomén. Možná za ním ale stojí trochu zkušenosti z dob socialismu, kdy ženy často pracovaly i v ryze chlapských profesích, nestaraly se jen o rodinu jako na Západě," domnívá se politolog Jan Bureš.

Třeba ve zmiňovaném Rakousku s konzervativnějším přístupem k rozdělení funkcí v rodině naopak dlouho platil spíše model ženy pečovatelky, která nechává vydělávání peněz na manželovi a zůstává s dětmi doma.

Muži o tyto funkce nestojí
"A starostka je taková praktická funkce, proto jí zřejmě z této tradice v rakouských obcích příliš žen nevykonává," míní Bureš. Naopak ve vysoké, tedy méně praktické politice, se strany v rámci moderního trendu snaží umístit na kandidátky co nejvíce političek, třeba prostřednictvím kvót. "To už se u nás začíná dít také, i když ne v takové míře jako na Západě," tvrdí Bureš.

Někteří politici mají ale pro nepoměr mezi vysokým zastoupením žen na menších radnicích a nízkým počtem poslankyň a členek vedení politických stran jiné vysvětlení. "Na radnici je přece jen žena v místě bydliště, může si lépe zorganizovat čas, starat se o rodinu," myslí si starosta Hluboké nad Vltavou a senátor ODS Tomáš Jirsa. Jako poslankyně ale musí podle něj počítat s tím, že bude týden i déle mimo domov.

Naopak organizace Fórum 50 %, bojující za rovnoprávnost ve veřejném životě, je přesvědčena o tom, že ženy vykonávají v obcích funkce, o které muži nestojí. "Řízení malých obcí je totiž o nízkých obecních financích, nízké prestiži a velkém množství práce," říká zástupkyně ředitelky fóra Michaela Appeltová.

Dokonce i sebevraždy
Práce v komunální politice přitom vyžaduje i velkou psychickou odolnost. Právě v Rakousku, kde je zastoupení žen v komunální politice minimální, si starostové stěžují na neustálý stres, spojený s častým vyhrožováním a sousedskými spory.

Média v Horních Rakousích dokonce přičítají tomuto jevu i dvě loňské sebevraždy místních starostů. Podobným hrozbám čelí v Česku běžně ženy. "Občas mi někdo pochopitelně vyhrožuje, opravdu vážné výhrůžce jsem ale čelila ze strany jedné firmy kvůli veřejné zakázce," říká starostka obce Cehnice na Strakonicku Helena Sosnová.

Přesto matku čtyř dětí podle jejích slov práce v čele radnice uspokojuje, považuje ji za tvůrčí činnost, za kterou zůstávají konkrétní výsledky. "To víte, že bych možná chtěla zkusit i vyšší politiku. Problém je ale v tom, že nechci být členkou žádné politické strany. Tak mám asi smůlu," konstatuje starostka.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...