130 let

Českému rozhlasu hrozí ztráta

Česko

Hospodaření veřejnoprávního rádia bude hlavním tématem výběrového řízení na nového ředitele, které začíná dnes

PRAHA Pokud Český rozhlas nezačne šetřit, může se už v příštím roce propadnout do ztráty. Vyplývá to z údajů ve výroční zprávě o hospodaření veřejnoprávního rádia za loňský rok. Oproti letošnímu plánovanému zisku 83 milionů korun by rozhlas v roce 2010 mohl skončit ve ztrátě 27 milionů.

Prognózu staví kontrolní Rada Českého rozhlasu na číslech poskytnutých ještě managementem Václava Kasíka, v červenci odvolaného generálního ředitele rozhlasu.

„Ta čísla vycházejí z prosté aritmetiky, kde byl použit koeficient nárůstu z předchozích let. Není do nich promítnuto řízení ani budoucí potřeby,“ uvedl Kasík. Výsledky let 2006 a 2007 podle něj vylepšilo zvýšení koncesionářského poplatku z 37 na 45 korun zákonem z roku 2005. Podle rady dnes hospodaření rozhlasu naopak nejvíc zatěžuje souběžné analogové a digitální vysílání (některé stanice rozhlasu už digitálně vysílají v televizních sítích), prodražující se přestavba sídla na pražských Vinohradech a také spor, jak danit poplatky, v němž se rozhlas soudí s finančním úřadem o desítky milionů.

Rada se proto obává, aby se rozhlas během dvou tří let neocitl v situaci jako před zvýšením koncesionářských poplatků v roce 2005, který končil se ztrátou 24 milionů.

Bez brzkého zásahu by se totiž prodělkem rapidně snižovaly rezervy na účtech, nashromážděné ze zisků předchozích let. Proto se rozhlasová rada ve výběrovém řízení na řádného generálního ředitele, které dnes začíná, bude zajímat především o návrhy kandidátů, jak chtějí šetřit. „Všichni to vzali jako hlavní téma,“ potvrzuje místopředsedkyně a mluvčí rady Dana Jaklová.

Návrhy úspor rada žádala už koncem loňského roku od ředitele Kasíka. Ten uvažoval i o dalším zvýšení poplatků. „Vždycky jsme počítali s tím, že se poplatky budou navyšovat, abychom vzhledem k inflaci udrželi standard a abychom postaveni před nové úkoly mohli tyto naplnit,“ uvedl. Na mysli měl třeba povinnost, kterou rozhlasu uložil zákon začátkem dekády, mít v každém kraji regionální studio. Brzy zas rozhlas čeká digitalizace.

Znovuzvýšení poplatků ale radní nepovažují v době krize za optimální. „Rada se bude snažit, aby se hledaly finanční zdroje uvnitř rozhlasu,“ uvedla Dana Jaklová.

Někteří z kandidátů přitom dosavadní vedení kritizují. „Český rozhlas je personálně přebujelá instituce s nepřehledným způsobem řízení a nepřehlednou nabídkou,“ prohlásil bývalý manažer komerčních rádií Jan Zilvar. Do tendru se ale nedostal, zůstal mezi třemi z uchazečů, jež rada vyřadila kvůli formálním nedostatkům přihlášky.

Podobně kritický je další kandidát Marek Tietze, někdejší ekonomický náměstek Reginy, středočeské stanice Českého rozhlasu. I podle něj je současný management přebujelý a bez dlouhodobější strategie. Tietze připomíná, že téměř devadesát procent z víc než dvoumiliardových ročních příjmů rozhlasu tvoří koncesionářské poplatky, přičemž víc než polovina nákladů jde na mzdy a na šíření signálu.

Volá proto po „minimální struktuře“ vedení bez zdvojených pozic (stanice rozhlasu mají jak ředitele, tak šéfredaktora) a rozvoji komerčních aktivit, navrhuje třeba vydávat víc archivních nahrávek. „Reklamu umí rozhlas prodávat celkem dobře, ne už tak další obsahové zdroje,“ myslí si Marek Tietze.

Není přitom jediný z bývalých či současných manažerů rozhlasu, kteří chtějí na nejvyšší post. K favoritům volby patří prozatímní ředitel Richard Medek. Ten právě připravuje rozpočet na příští rok a už v něm chce šetřit na provozu. „Český rozhlas se bude muset zamyslet nad svou dlouhodobou strategií, která byla dosud založena na extenzivním růstu,“ míní Medek. Prozradit víc ale před volbou nechce.

Utká se v ní i s přechodným šéfem programu rozhlasu Peterem Duhanem, ředitelem středočeského vysílání Janem Mengerem, šéfem zahraničního vysílání Miroslavem Krupičkou či ředitelem rozhlasu z let 1992 až 1993 Jiřím Mejstříkem. O něm iDnes.cz napsal, že podniká s místopředsedou rady Ladislavem Jíšou. Ten přitom bude spolurozhodovat o jeho úspěchu.

Volba ředitele začne dnes, kdy chce rada ze 17 kandidátů vybrat několik postupujících. Z nich by měl ve středu 30. září vzejít vítěz.

***

Pád do ztráty Český rozhlas míří od vysokých zisků k hlubokým prodělkům Ve výroční zprávě o hospodaření veřejnoprávního rádia za loňský rok předpověděla kontrolní Rada Českého rozhlasu hospodaření tohoto podniku v dalších letech. Byť na účtech zůstanou rezervy, už příští rok by se rozhlas mohl dostat do ztráty. Václav Kasík vedl Český rozhlas od roku 1999 do července letošního roku.

??? Nový generální ředitel by měl být zvolen 30. září.

GRAF

rok 2006 výnosy 1980,7 náklady 1829,7 zisk/ztráta 151,0 zůstatek na účtech k 31. 12. 653,7

rok 2007 výnosy 2129,9 náklady 1953,6 zisk/ztráta 176,3 zůstatek na účtech k 31. 12. 582,5

rok 2008 výnosy 2242,6 náklady 2082,8 zisk/ztráta 159,8 zůstatek na účtech k 31. 12. 615,8

rok 2009* výnosy 2321,8 náklady 2238,8 zisk/ztráta 83,0 zůstatek na účtech k 31. 12. 398,7

rok 2010** výnosy 2220,9 náklady 2247,9 zisk/ztráta -27,0 zůstatek na účtech k 31. 12. 150,0

rok 2011** výnosy 2201,1 náklady 2274,7 zisk/ztráta -73,6 zůstatek na účtech k 31. 12. 76,4

v milionech Kč, zisk/ztráta před zdaněním * plán ** výhled

Zdroj: Výroční zpráva o hospodaření Českého rozhlasu za rok 2008

Autor: