Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do konce června by mělo být naočkováno šest milionů lidí, uvedl Blatný. Objednané zásoby vydrží do srpna

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová a ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Česko nasmlouvalo dodávky vakcín tak, aby se do konce srpna či začátku září proočkovalo osm milionů lidí. Do konce června by očkování mělo mít šest milionů osob. Na středeční konferenci Univerzity Karlovy o roku s covidem to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj jsou dohodnuté dodávky očkovacích látek dostatečné. Blatný tak reagoval na kritiku, že si ČR objednala méně vakcín, než mohla.
  15:10

Babiš: Vakcína Johnson & Johnson v dubnu do ČR nedorazí. Blatný ještě v pátek uváděl opak

Podle serveru IHNED.cz česká vláda objednala 81,1 procenta z dávek, na které mělo Česko od Evropské komise podle počtu obyvatel nárok. ČR tak zajistila do konce června vakcíny na proočkování 44 procent dospělých. Menší podíl bude jen ve čtyřech unijních státech. Hospodářské noviny s odvoláním na zdroje blízké jednáním uvádějí, že ve vládě při objednávkách sehrál roli šetrný přístup.

Blatný ve středu zopakoval, že rozhodnutí o pořizovaném množství vakcín padlo ještě před jeho příchodem do funkce a po svém nástupu nechal objednávky zvýšit. „Doobjednávek proběhlo několik v řádu milionů,“ uvedl ministr.

Česko je v nouzovém stavu nepřetržitě od 5. října. Zavřené jsou služby, restaurace, kulturní a sportovní zařízení i většina obchodů. Školáci se učí na dálku. Do škol chodila jen malá část žáků, od začátku března jsou školy zavřené úplně. Nemocnice jsou přetížené, jinou než covidovou péči omezily. Na počet obyvatel má republika nejvíc obětí nákazy. Vedle lidských ztrát jsou velké i ztráty ekonomické.

Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle Blatného má objednaných 26 milionů dávek. „ČR neobjednala jako některé jiné země mnohonásobky toho, co potřebují... Pořád platí, že dodávky jsou dostatečné na to - pakliže přijdou tak, jak jsou zasmluvněny - aby koncem června bylo proočkováno šest milionů osob a koncem srpna, na začátku září osm milionů osob. Čísla jsou dostatečná na to, aby to mělo kýžený efekt,“ řekl ministr.

Na začátku března Blatný ve sněmovně uvedl, že z objednaných dávek má do konce června dorazit 10,3 milionu pro 5,3 milionu lidí a další pak do konce srpna. Cílem české vlády je proočkovat asi 70 procent dospělých do konce léta. Pro děti vakcíny zatím nejsou.

Jak fungují proticovidová opatření? Blatný slíbil příští týden dodat opozici podklady k efektivnosti

V Česku se očkuje od 27. prosince. Podle údajů ministerstva zdravotnictví se zatím využilo 1,4 milionu dávek. Za úterý resort vykázal 36 230 očkování.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!