130 let
Sucho (ilustrační foto)

Sucho (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Česko čelí největšímu suchu za posledních 12 let. Pokračující vedra přinesou i bouřky

Česko
  •   15:12
PRAHA - Od středečních odpoledních hodin platí v Česku výstraha bouřek, které přijdou ve večerních a nočních hodinách. Výstraha platí opět i pro Prahu, která na opravdovou bouřku i přes několikáté varování stále čeká. Současné sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemí vody. Trvalý a vydatný déšť se v nejbližší době nečeká.

„Výstraha pro bouřky platí od středečních odpoledních hodin do čtvrtečního rána, půjde tedy spíše o večerní a noční záležitost. V následujícím období by se bouřky neměly vyskytovat příliš často, neboť se jedná o nízký stupeň nebezpečí,“ sdělil k bouřkové výstraze Petr Dvořák z předpovědní a výstražné služby Českého hydrometeorologického úřadu.

Výstraha je už v pořadí několikátou i pro Pražany, kteří se však pořádné bouřky zatím nedočkali. Aktuální varování je pro ně tedy spíše další vtipnou hříčkou - bouřka bude všude, ale Praze se opět vyhne. Z planých „slibů“ meteorologů už si lidé utahují na sociálních sítích.

Na dotaz, zda se tedy nyní mají bouřek obávat i obyvatelé Prahy, Dvořák odpověděl: „U bouřek se nedá přesně říct, zda vypuknou zrovna nad Prahou nebo půjdou třeba přes Kralupy. Předpověď se vztahuje vždy na určitý region. Nikdo na světě neumí předpovědět přesnou lokalitu, jakou je třeba konkrétní město.“

Úmorná vedra

Některé zpravodajské portály informovaly mylně už na začátku července, že tropy má republika za sebou. „Redaktoři mnohdy nepřesně interpretují naše dlouhodobé výhledy, například zaměňují průměrné teploty za nadprůměrné. V tomto případě jsem do příslušné redakce ihned psal, aby zprávu opravili,“ komentuje mystifikaci Dvořák. 

Česko se veder nezbaví ani v následujících dnech, na začátku příštího týdne však dojde k mírnému ochlazení. „Ochlazení sníží teploty na zhruba 20 až 25 stupňů, místy se mohou vyskytovat teploty vyšší . Vedra se určitě ještě objeví, neznamená to, že teplé období končí,“ uvedl dále pro Lidovky.cz Petr Dvořák.

O suchu jedná vláda

  • Zmírnění dopadů sucha bude ve středu jedním z bodů, kterým se bude zabývat vláda na výjezdní schůzi v Ostravě. 
  • Ministerstvo zemědělství pro boj se suchem navrhuje rekonstrukci závlahových systémů, udržitelné hospodaření s půdou, efektivní využívání odpadních a srážkových vod a celkové posílení zadržování vody v krajině.
  • Materiál, který společně předloží ministerstva zemědělství a životního prostředí, počítá se vznikem koncepce státu pro boj s úbytky vody. Ta ale bude vznikat ještě dva roky.
  • „Z ministerstva si od ČHMÚ vyžádali podklady k tomu, jak to vypadá se současným stavem sucha, a jaký je výhled do budoucna,“ řekl k jednání Dvořák.

Doplnil, že s vedry je potřeba počítat v průběhu celého léta až do začátku září. „Dlouhodobá předpověď ČHMÚ naznačuje, že následující čtyři týdny budou teplotně průměrné až nadprůměrné, takže můžeme očekávat spíše horké letní počasí,“ řekl k dlouhodějšímu výhledu Dvořák.

V úterý tak opět padaly teplotní rekordy. Nebyly nicméně už tak časté jako v posledních třech dnech minulého týdne. Rekordy byly překonány na devíti stanicích ČHMÚ s delší měřící tradicí. Nejtepleji bylo opět ve Strážnici na Hodonínsku, meteorologové tam naměřili 35,6 stupně Celsia. Následovaly Průhonice s 35,1 stupně a Tábor s 34,5 stupně Celsia.

Velká sucha

Současné sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Postihlo toky i podzemí vody a situace se bude zhoršovat  „Doposud sucho narůstalo, od února vysušování dospělo do stavu, který je podobný stavu v roce 2003. Významně ubývá vod v našich řekách, zhruba polovina řek hlásí stav pod definicí sucha. Co se týká podpovrchových vod - tam je nekritičtější situace v severovýchodních Čechách. Navíc ve všech vrtech hladina pomalu klesá ke kritické hranici,“ řekl serveru Lidovky.cz Dvořák. 

Následující čtyři týdny by podle Dvořáka měly být srážkově spíše podprůměrné, takže bude opět docházet ke zvýšenému výparu. „Je tedy velký předpoklad, že trend nárůstu sucha bude dál pokračovat,“ dodává Dvořák.  

Nebezpečí požárů

Na jižní Moravě vyjížděli hasiči od minulého pondělí asi k 50 požárům lesů či polí, při nichž vznikla celková škoda milion korun. Počet požárů se v regionu kvůli suchu ztrojnásobil. V úterý to uvedla mluvčí hasičů Pavla Pražáková.

Připomněla, že od 3. července platí v kraji stav nebezpečí, který kvůli přetrvávajícím vysokým denním teplotám vyhlásil hejtman Michal Hašek. Opatření znamená, že je v regionu zakázáno rozdělávání ohňů nebo používání zábavní pyrotechniky. Opatrní by měli být nejen kuřáci při odhazování nedopalků cigaret, ale také zemědělci nebo dřevorubci. Část požárů vznikla totiž v uplynulých dnech kvůli závadám na jejich strojích.

Největší požár se škodou čtvrt milionu korun se stal v Lančově na Znojemsku, kde shořely tři hektary obilí. Na místě zasahovalo šest jednotek hasičů. Škoda dosáhla čtvrt milionu korun.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK