130 let

Česko vyváží mučicí nástroje, tvrdí experti

Česko

PRAHA Paralyzéry a pouta z české dílny se mohou podílet na mučení ve světě.

Organizace Amnesty International kritizuje české úřady za shovívavá svolení k vývozu obranného zboží do zemí, kde se pouta a podobné nástroje mohou stát v rukou vojáků či policistů mučicími nástroji.

Mezi takto rizikové země řadí Pákistán, Moldavsko či Kamerun. „Za správností rozhodnutí povolit vývoz si stojíme, je maximálně transparentní,“ říká Jiří Beneš z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Černínský palác totiž takto choulostivým zakázkám vydává něco jako bezpečnostní prověrku podle aktuální situace v zemi.

V letech 2006 až 2008 mělo být takto rizikových zakázek devatenáct. Podle zprávy má být v rámci EU Česko jedním z nejaktivnějších vývozců do rizikových zemí.

„Obáváme se, že nedochází ke zpětné kontrole, zda nejsou tyto nástroje zneužívány,“ říká Eva Dobrovolná z české pobočky Amnesty International. Ta ve své zprávě popisuje také příklady mučení: elektrošoky jsou používány k získání vynucených doznání, ke zlomení vůle vězněného může sloužit také dlouhodobé držení v okovech.

České úřady se hájí tím, že předběžné kontroly jsou dostatečné.

Ne každá žádost o licenci je v Česku úspěšná. Před dvěma lety například ministerstvo zahraničí nepovolilo vývoz paralyzérů a pepřových sprejů do Íránu.

Více čtěte na str. 3

***

„Za správností rozhodnutí povolit vývoz si stojíme, je maximálně transparentní,“ tvrdí ministerstvo

Autor: