130 let

Chilský prezident na vlně slávy

Česko

Sebastiánu Piňerovi díky úspěšnému vysvobození 33 horníků strmě stoupne popularita, míní odborníci

SANTIAGO/PRAHA Největší záchranná akce v dějinách hornictví skončila nebývalým úspěchem. Všech 33 horníků bylo z chilského dolu San José vytaženo na povrch dokonce ještě dříve, než se předpokládalo – celá záchranná akce trvala něco přes 24 hodin. Nyní jsou z nich mediální hvězdy číslo jedna a zájem o ně zřejmě nebude brát dlouho konce. Spolu s nimi se však na výsluní hřeje ještě jeden člověk – chilský prezident a multimilionář Sebastián Piňera, který spolu se svou manželkou Cecilií Morelovou neúnavně vítal při vstupu na zem každého muže.

„Prezident musí být vždy připraven. Proto tu zůstanu do doby, než zachráníme všech 33 horníků... Nezapomeneme na ně,“ nechal se slyšet v průběhu operace. „Chile už není zemí, kterou bývalo před 69 dny. Získali jsme daleko větší respekt,“ prohlašoval 60letý Piňera.

Vypadalo to skoro, jako by zároveň mluvil o sobě. Když totiž 5. srpna došlo k zavalení dolu, přílišné oblibě se u Chilanů netěšil. Jak uvedla televizní stanice Sky News, důvodů bylo hned několik: pověstná nedostatečná bezpečnost chilských dolů či pomalá obnova země po ničivém zemětřesení v únoru letošního roku. Piňěra, který byl prezidentem inaugurován teprve letos v březnu, vzbudil nevoli obyvatel také tím, že se spolu s ním dostalo k moci příliš vlivných a bohatých obchodníků. Jeho popularita se pohybovala okolo 50 procent proti jeho předchůdkyni Michelle Bacheletové s více než 80 procenty.

Tragická událost v dole San José jako by pro něj byla výzvou. Když 5. srpna došlo k sesuvu, okamžitě přerušil svoji návštěvu Kolumbie a odjel k dolu uklidňovat příbuzné zavalených horníků. Slíbil vynaložit veškeré prostředky na jejich nalezení a povolal k tomu největší kapacity z oboru. Když je po 17 dnech našli, opět přijel, aby osobně přihlížel začátku záchranných prací. A jak už bylo řečeno, byl také u toho, když muže vytahovali na povrch (tentokrát kvůli tomu přerušil pracovní cestu do Ekvádoru). „To, že jsou (horníci) naživu, byl zázrak. Fakt, že jsou venku, zvýšil vládě kredit,“ citoval list The Wall Street Journal Patricia Naviu, chilského odborníka v oblasti politických věd, který působí na univerzitě v New Yorku. Navia předpovídá, že Piňerovi nyní může popularita stoupnout až o 50 procent. Ostatně jen poté, co byl 22. srpna s horníky poprvé navázán kontakt, Piňerovi popularita stoupla o deset procent. „Záchranná operace by měla mít na Piňerovu pozici velmi pozitivní vliv,“ citovala agentura Reuters dalšího experta Waltera Molana. Podle něj Piňera prokázal svoji trpělivost, plánovací schopností a dokázal brát celou situaci velmi vážně.

Kromě u Chilanů si však Piňera získal úctu i u spousty svých kolegů ve světě. Poklonu mu ve středu složil americký lídr Barack Obama, zatelefonoval mu dokonce i venezuelský prezident Hugo Chávez, který jinak stojí v opačném ideologickém táboře než pravicový politik Piňera.

Prezident ale není jediný, kdo těží z celé situace. Další „hvězdou“ na politickém nebi je i chilský ministr důlního průmyslu Laurence Golborne, který v blízkosti zasypaného dolu trávil mnoho času. Jak informovala televizní stanice Sky News – neúnavně uklidňoval příbuzné horníků v takzvaném kempu Naděje, kam se většina z nich nastěhovala a dokonce je některé večery rozptyloval hrou na kytaru. Na sociální síti Twitter má prý 54 tisíc sympatizantů a na Facebooku se utvořila skupina vyzývající k tomu, aby v roce 2014 kandidoval na prezidenta Chile.

***

„Chile už není zemí, kterou bývalo před 69 dny. Získali jsme daleko větší respekt.“

Autor: