Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chtějí nás zdiskreditovat, říká Vandas k útoku na zpěvačku Graves

Česko

  12:22aktualizováno  17:25
VIMPERK - Plivance, tahání za vlasy a hrubé rasistické urážky. Takto ve Vimperku zaútočili příznivci Dělnické strany na zpěvačku kapely Monkey Business. Podle Gravesové se nakonec potyčka zvrhla v bitku, vzduchem létaly židle. Předseda DSSS Tomáš Vandas obvinění odmítl a záležitost označil za "součást diskreditační kampaně" vůči straně.

K incidentu došlo v sobotu večer ve vimperské restauraci U Stadionu. Zpěvačka uvedla, že ji napadla skupina příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která ten den pořádala ve Vimperku shromáždění. Skupina Monkey Bussines shodou okolností vystupovala na diskotéce Calypso.

ČTĚTE TAKÉ:

"V restauraci jsem potkala nějaké lidi z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Byla jsem sama a bylo to nepříjemné setkání, oni nebyli nadšeni, že jsem se tam objevila. Začali na mě křičet rasistická hesla, tahat mě za vlasy a plivat na mě," řekla zpěvačka tmavé pleti, která od roku 1995 žije v Česku. Uvedla, že v restauraci sice byli dva policisté, kteří ale nebyli ve službě a nepomohli jí. Pomoci se prý dočkala až od některých hostů restaurace a číšníka.

"Policie, která přijela na místo, když bylo po všem, řekla, že nemůže nic dělat, protože ti, kdo mě napadli, nebyli místní lidé," doplnila zpěvačka. Že se jedná o příznivce Dělnické strany, prý zpěvačce řekl jeden ze zasahujících policistů.

Starosta Vimperku Bohumil Petrášek (VPM) ale v České televizi řekl, že strážníci již na místě zpěvačku nenašli, jednomu z útočníků podle něj bylo naměřeno 2,7 promile alkoholu v krvi.   

Tonya Graves

Jednačtyřicetiletá Graves pochází z pěti dětí. Pracovala jako asistentka v International School of Prague, zpívat začala s Blues Bandem Luboše Andršta. Ke kapele Monkey Business se připojila po vydání jejich prvního alba Why Be In When You Could Be Out v roce 2000. Vedle hudebních pódií se objevila také jako herečka v televizním filmu Iguo-Igua nebo na filmovém plátně ve snímcích Obsluhoval jsem anglického krále, Satan přichází a Blízko nebe.

Na mítink DSSS na náměstí ve Vimperku přišly v sobotu zhruba tři stovky lidí. Řečníci v čele s předsedou strany Tomášem Vandasem tam poukazovali na údajné problémy s nepřizpůsobivými občany a na zhoršující se bezpečnost ve městě. Mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner uvedl, že v souvislosti se shromážděním policie neřešila žádný zásadní konflikt.

Podle informací, které serveru vimperk.eu poskytl provozovatel diskotéky Tomáš Koška, jeden z příznivců DSSS zpěvačku v restauraci slovně napadl. K fyzickému útoku podle něj nedošlo. Vandas uvedl, že orgány činné v trestním řízení by měly případ okamžitě vyšetřit. Pokud se stal trestný čin, měla by být věc řešena spravedlivým trestem, napsal předseda DSSS v prohlášení.

"Někteří místní se mě snažili chránit. Ve vedlejší místnosti byli dva policisté, kteří právě nebyli ve službě, ale ti mi nepomohli. Policii zavolal jeden z místních a kluci z kapely, kterým jsme volala, co se děje," líčila zpěvačka.

"Hlavně mi pomohli starší lidé od stolu pro štamgasty a číšník. Mezi sebou se začali prát i ti, kdo mě napadli, vzduchem létaly židle," popsala událost rodačka z Peekskill ve státě New York. Policie prý byla přivolána až následně, ovšem skupina podle serveru případ nechtěla hlásit. Graves se něco podobného v České republice prý stalo poprvé. Dodala, že je v pořádku a záležitost považuje za uzavřenou.

Autoři: ,