19. srpna 2018 17:00, aktualizováno 21. 8 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Chtěla jsem nastoupit do armády jako zdravotní sestra, vzpomíná na ‘68 Češka žijící v Německu

PRAHA Tehdy jako osmnáctiletá dívka plánovala, že po maturitě bude studovat žurnalistiku. Jenže přišla okupace a vše se změnilo. Praha se změnila k nepoznání. „Byl to velký šok,“ vyprávěla v červenci 2018 Liana Tejmar-Kolar, která žije v Německu. „Bylo mi jasné, že bude válka,“ dodala s tím, že si jako dospívající dívka okamžitě vybavila poválečné filmy.

VŠECHNY DÍLY SERIÁLU BYLO JIM OSMNÁCT NAJDETE ZDE

Vyrůstala na pražském Spořilově a už jako dítě často jezdila do zahraničí. Maminka byla z Bulharska, takže většina cest směřovala právě tam. V roce 1967 získal tatínek Liany stáž v Německu jako fyziolog. V sedmnácti letech se tak musela rozloučit se životem v Československu. To se psal srpen téhož roku. 

„Odjezd jsem vnímala jako velké dobrodružství, protože to mělo být jenom na rok. My jsme neměli v plánu zůstat v Neměcku nebo někde jinde na Západě. Chtěli jsme se vrátit,“ vypráví Liana. Maminka po několika měsících odjela zpět do Prahy, protože si zde rodina tehdy osmnáctileté dívky plánovala koupit byt. 

„Já pak přijela do Prahy 17. sprna (1968) a byla jsem nadšená. Když jsem vystoupila na hlavním nádraží, bylo to jako to, co jsem zažila v Anglii nebo i na jiných místech. Bylo krásné počasí, všude seděli lidi a hráli na kytary. Bylo to něco docela jiného, než když jsem Prahu předtím opouštěla,“ líčí dále Liana, která dodnes žije v Německu.  Jednadvacátým srpnem se ale vše změnilo. Pro mladou dívku to byl šok. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!