• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Čína zavírá cizince. Kvůli viru

Česko

V karanténě jsou Mexičané, ale i Američané. Úřady mají strach, že by se prasečí chřipka v zemi rychle šířila

ŠANGHAJ/PRAHA „Přidělili jim nejlepší hotelové pokoje, denně dostávají ovoce a květiny,“ napsala agentura Nová Čína o Mexičanech, které Číňané separovali v karanténě v nejmenovaném pekingském hotelu z obavy, aby v zemi nerozšířili virus prasečí chřipky.

Desítky Mexičanů se tak ocitly v nedobrovolném zajetí. Čínské úřady je izolovaly preventivně a držely je na jednom místě i přesto, že se u nich nákaza virem neprokázala (aby zabránily případnému šíření viru, nechaly prý pro jistotu v hotelových pokojích vypnout klimatizaci, a to navzdory tomu, že venkovní teploty dosahovaly třiceti stupňů Celsia).

Všechny protesty byly marné, nepomohl ani důrazný apel mexické ministryně zahraničí Patricie Espinosové, která se nerozpakovala Číňany obvinit z diskriminace (podobně se později vyjádřil dokonce i mexický prezident Felipe Calderón). Číňané trvali na svém – Mexiko je epicentrem epidemie, a potenciální nebezpečí proto představuje každý, kdo odtud přicestuje. Divadlo pro média?

Separované Mexičany včera vysvobodili jejich krajané, kteří pro ně z Mexika vypravili letecký speciál. Ten nejprve nabral skupinku lidí v Šanghaji, pak zamířil do Pekingu a na cestě zpátky do Mexika se ještě zastavil v Hongkongu, kde se před několika dny prokázala nákaza virem prasečí chřipky.

Hongkongské úřady nechaly kvůli nakaženému pětadvacetiletému Mexičanovi vyklidit celý hotel, ve kterém byl ubytován, a poslaly tam dezinfekční čety. Horliví úředníci tím vzbudili nevoli u všech, kterých se evakuace a následná karanténa týkala.

„Podle mě to je spíš divadlo pro média,“ řekl agentuře Reuters jeden ze zhruba tří stovek hotelových hostů Leslie Carr z Velké Británie. Brali i Američany a Kanaďany Faktem je, že se Čína novému viru brání, seč může. Úřady si dobře uvědomují, že by se mezi Číňany, kteří si příliš nelámou hlavu s dodržováním základní hygieny, rychle šířil (podobně jako před lety virus ptačí chřipky). V karanténě se proto ocitli i Američané a Kanaďané. Mluvčí americké ambasády v Pekingu Richard Buangan řekl, že on osobně ví o čtyřech izolovaných lidech s americkým pasem. Na severovýchodě země se pak v karanténě ocitlo 25 studentů z Kanady. Ani u nich se však neprokázaly příznaky nákazy prasečí chřipkou.

Stejně tak obezřetně se čínské úřady stavějí k vlastním lidem, kteří se vracejí z Mexika. Dočasně byla zrušena všechna přímá letecká spojení a pro ty, kteří v Mexiku uvízli (celkem asi stovka lidí), úřady vyslaly letecký speciál. I je čeká karanténa.

Čína si dobře uvědomuje, že musí jednat ohleduplně – všechny zmiňované země, včetně Mexika, totiž patří k jejím největším obchodním partnerům. Zatím vážněji popudila jen Kanadu tím, že uvažuje o zákazu dovozu kanadského vepřového masa.

Autor: