130 let

Clintonová proti Obamovi: volební superúterý napoví

Česko

CHICAGO Nejdříve slavný Superbowl, finále ligy amerického fotbalu. A teď volební „superúterý“, které hodně napoví o příštím prezidentovi. USA jsou na nohou.

„Podívejte se: v neděli je Superbowl a pak superúterý a já chci, aby vyhrály oba newyorské týmy,“ prohlásila senátorka za stát New York Hillary Clintonová v pátek v televizní show Tavise Smileyho. Polovina jejího přání je splněna. Superbowl, každoročně nejsledovanější televizní událost v USA, letos vyhráli New York Giants.

Teď je tedy řada na Clintonové. Jestli se splní i druhá část jejího přání a jestli její newyorský volební tým porazí v primárkách i senátora za Illinois Baracka Obamu, se ukáže už dnes. U republikánů se zase čeká, zda si upevní vedoucí pozici John McCain. Podpořit své prezidentské kandidáty půjdou Američané hned ve 24 státech.

Významu klání odpovídala i horečná snaha kandidátů, kteří do poslední chvíle křižovali USA. A Hillary Clintonová během zastávky na půdě Yale University dala najevo i dojetí. Americká média hned připomněla, jak jí slzy už pomohly vyhrát klání v New Hampshire.

Jelikož demokraté preferují proporční systém, bojuje Clintonová i o hlasy tam, kde nemá velkou naději na vítězství. „Naší strategií je získat co nejvíce okrsků,“ říká Stacy Zolt Haraová, mluvčí její kampaně ve státě Illinois.

Pokračování na straně 8

Volební superúterý - Ve 24 státech USA se bude rozhodovat, kdo bude pokračovat v boji o Bílý dům

Dokončení ze strany 1

„Máme operační centra po celém státě. Naším cílem je dostat alespoň 15 procent v každém okrsku, a získat tak co nejvíce delegátů pro Hillary Clintonovou,“ dodává Haraová, která je tady ve státě Illinois hlavní koordinátorkou kampaně bývalé první dámy.

Pokud tato strategie zafunguje, Clintonová může získat - jak ukazují poslední průzkumy - několik desítek delegátů ze 185, které na nominační sjezd bude vysílat Illinois. Tedy jinak domovský stát Baracka Obamy. A podobný přístup, jaký používá Clintonová tady, aplikuje Obama v mnoha dalších státech, kde naopak v průzkumech vede jeho stranická soupeřka.

Síla dobrovolníků To se týká především států s největším počtem delegátů, jako je Kalifornie či domovský stát Clintonové - New York. Pokud bude v „ukrajování“ delegátů úspěšný, nemusí být až do konce stranických klání jasné, kdo by mohl získat nominaci Demokratické strany.

Pak také může začít boj o hlasy takzvaných superdelegátů. „Jde o přibližně 800 činovníků Demokratické strany - zvolených představitelů, předsedů strany v jednotlivých státech, členů národního výboru - kteří tvoří pětinu celkového počtu delegátů stranického sjezdu a kteří mohou hlasovat pro jakéhokoli kandidáta bez ohledu na to, co řekli voliči v primárkách či předvolebních shromážděních,“ napsal ve svém poslední čísle The New York Times Magazine.

Se získáváním tolik potřebných hlasů v jednotlivých okrscích státu Illinois pomáhají Hillary Clintonové dobrovolníci.

„V Illinois máme 5000 dobrovolníků.

Používají své telefony, věnují kampani svůj vlastní čas a nápady, za což jsme jim velmi vděční,“ říká dále Haraová. Je jich ovšem mnohem méně než dobrovolníků, kteří zde „pracují“ pro Baracka Obamu.

Jde o skutečné nadšence, protože kandidátův štáb jim neproplácí ani telefonáty, kterými se snaží získat v senátorčin prospěch voliče na území jasně „okupovaném nepřítelem“. A co se týče peněz na kampaň, podařilo se Hillary Clintonové vybrat zatím v Illinois něco okolo tří milionů dolarů.

„Jsme s Nelindou přátelé a myslím, že Hillary... No je to prostě dobrá věc,“ říká Alberto Ramos, majitel kanceláře společnosti American Family Insurance v Chicagu. Ramos poskytl své prostory své přítelkyni Nelidě Smyserové, která kandiduje jako delegátka ve čtvrtém okrsku v Chicagu a podporuje Hillary Clintonovou. V neděli odpoledne se tak v kanceláři sešlo asi osm dobrovolníků, kteří od jedné do tří odpoledne obtelefonovávali registrované voliče a přesvědčovali je, aby šli volit -a aby volili Clintonovou.

„Habla Espaňol?“ je jedna z častých vět, která je slyšet. „Máme velkou podporu Latinoameričanů,“ říká Nelida, které je 46 let a pochází z Portorika. Na sobě má tričko se všeříkajícím nápisem Hillary for President. Radí dobrovolníkům, co mají dělat, a pochvaluje si, jak se akce vydařila. „Volalo mi hodně lidí, jestli mohou dorazit, dostala jsem spoustu textových zpráv. Jedna z dobrovolnic přijela až z Wisconsinu. Není to tak, jak se snaží vykreslit Obamovi příznivci a média, že Hillary tady nemá šanci,“ ujišťuje.

„Hispánci ji dostanou do Bílého domu,“ konstatuje Tomás E. Revollo, další z vůdčích osobností kampaně Hillary Clintonové v Illinois. Býval učitelem a posléze ředitelem. A byť je v důchodu, živí se jako konzultant. Tomás začal s kampaní pro newyorskou senátorku už loni, tedy necelý rok předtím, než byla v Chicagu otevřena její oficiální kancelář. Za své peníze vyrazil i do Iowy a Nevady, kde obcházel voliče o lobboval za Hillary Clintonovou. „Mojí vášní je dokazovat, že je možné dosáhnout pozitivní změny,“ říká.

Spíše se ale zdá, že bez kampaní nemůže být. Je mu 57 a s prací pro kandidáty začal ve svých 17 letech - tedy už v roce 1968. Tehdy se podílel na kampani později zavražděného Roberta Kennedyho.

Na otázku, jestli je schopen vyčíslit, kolik jej taková kampaň stojí, jen kroutí hlavou: „To se nedá takhle říct. Kdybych pracoval pro soukromou firmu, řekl bych si sto dolarů na hodinu. Ale co mám započítat do kampaně? Jenom náklady na cesty, telefony a tak? Nebo i čas? To jsou stovky hodin. To se nedá vyčíslit a ani to vyčíslovat nechci.“

„Jsme velice pyšní na kampaň v Illinois. Je to domovský stát Baracka Obamy, ale i domácí stát Hillary Clintonové. Narodila se v Chicagu a vyrostla v Park Ridge,“ připomíná dále Haraová. To je ostatně další paradox kampaně v Illinois.

Všichni jsme z Chicaga...

Hillary Clintonová, která se tu narodila v říjnu 1947, žila v Chicagu až do roku 1965. Ale od konce 90. let se proměnila v Newyorčanku. Stát, za který byla v roce 2001 zvolená do Senátu, preferuje před všemi ostatními a stala se velkou fanynkou newyorských sportovních týmů. Samozřejmě sledovala i nedělní Superbowl, a to během zastávky v Minneapolis.

Barack Obama se narodil 4. srpna 1961 v Honolulu na Havaji. O dva roky později se jeho rodiče rozvedli a v roce 1967 se jeho matka s novým manželem přestěhovala do Indonésie. Když bylo Obamovi deset let, vrátil se na Havaj.

Do Chicaga se přistěhoval v roce 1985. Nyní nedá na Illinois, za které byl v roce 2004 zvolen do Senátu samozřejmě dopustit. Ale pravdou je, že místní sportovní týmy mu velkou radost nedělají. A tak zatímco zastánci Baracka Obamy se ušklíbají nad „dezertérkou“ Hillary Clintonovou, její příznivci tvrdí, že na ni v Illinois nezapomněli. Váží si jí a věří jejímu programu. A hlavně - budou ji volit.

Dobrovolníci, kteří pomáhají Clintonové, svorně říkají, že v senátních volbách hlasovali pro Obamu. Ale prezidentské volby, to je prý něco jiného. „Je fantastické, že má žena šanci stát se americkou prezidentkou. Musím se na to dívat z ženské perspektivy,“ říká Nelida. „Důležitá je pro mě i její zkušenost, díky které má šanci něco udělat s Irákem, její přístup k imigraci, ostatně i proto má takovou podporu Hispánců. A také to, že se bere za těžce pracující lidi ze střední třídy. To Obama nedělá,“ dodává.

A jaký je recept na překonání nevraživosti mezi přívrženci obou demokratických favoritů? Zatím se o něm jen spekuluje. „Víte, jaká by byla demokratická kandidátka snů?“ řečnicky se ptá Tomás Revollo. „Prezidentka Hillary Clintonová a viceprezident Barack Obama.“

***

„Není to tak, jak se snaží vykreslit, že Hillary tady nemá šanci.“

„Jsou to stovky hodin. To se nedá vyčíslit a ani to vyčíslit nechci.“

O autorovi| František Šulc, zvláštní zpravodaj LN v USA

Autor: