Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČR se odvolala verdiktu v kauze Diag Human

Česko

  20:24
PRAHA - Česká republika již odeslala odvolání proti rozhodnutí rakouského soudu, který uznal nárok společnosti Diag Human na více než desetimiliardové odškodnění ze strany ČR za zmařený obchod s krevní plazmou.

Josef Šťáva - zakladatel a bývalý majitel firmy Diag Human foto: ČTK

Informaci serveru Ekonom.cz potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Firma zažalovala stát i v dalších zemích, podobně jako soud ve Vídni se již nepravomocně vyjádřil také pařížský soud. V rakouské metropoli byla Česku zabavena tři umělecká díla.

Podle serveru vídeňský soud nyní vyzval obě strany k doplnění svých stanovisek. Verdikt ohledně zabavených děl lze prý očekávat již tento týden. Stát prý předpokládá, že soud exekuci obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda nakonec zamítne s odůvodněním, že jde o kulturní dědictví, na něž se vztahuje takzvaná jurisdikční imunita. Vrátí pak díla zpět ČR.

VÍCE O KAUZE DIAG HUMAN

Diag Human se podle svého bývalého majitele Josefa Šťávy obrátil se svým nárokem například na soudy ve Velké Británii, USA či v dalších evropských státech, které jsou vázány newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů. V Rakousku a Francii se opíraly o rozhodčí nález ze srpna 2008, podle kterého musí ČR společnost Diag Human odškodnit. Rozhodly, že je konečný a "vykonatelný".

Stát však nepovažuje nález za pravomocný a tvrdí, že arbitráž stále pokračuje. "Vysvětlení vídeňskému soudu je založeno na prostém faktu, že soudy v ČR ve sporu stále jednají," řekl dnes Sršeň. Proti nálezu si totiž ČR podala žádost o přezkum. Přezkumné řízení začalo a ještě v něm nebylo vydáno rozhodnutí. Úřad již dříve uvedl, že zahraniční soudy nález neprověřovaly. "Newyorská úmluva je postavena na jakési důvěře soudů, že to, co je soudu předloženo, je věc, která je jednoznačná, jasná a hotová," prohlásil minulý týden ministr Leoš Heger (TOP 09).

České obrazy a plastika ve Vídni skončila v depozitním skladu soudu, kde zůstanou do konečného verdiktu. Pařížský verdikt se netýká konkrétních budov či uměleckých děl, ale směřuje obecně proti českému majetku. Ve Francii totiž podobně jako v Česku záleží především na samotných exekutorech, jaký majetek dlužníka vypátrají a posléze zabaví, uvedl Šťáva.

Po rozsudcích stáhla Národní galerie desítky uměleckých děl, která půjčila do zahraničí. Podle ministerstva zahraničí odporují verdikty zahraničních soudů obecně uznávaným zásadám mezinárodního práva v oblasti jurisdikčních imunit státu. Česká ambasáda podle médií požádala o "diplomatickou imunitu" českého centra v Paříži.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat