Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
20. října 2012 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ČSSD s nezávislými slaví, ODS má hlavu v dlaních

Bohuslav Sobotka se raduje po volbách do Senátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka se raduje po volbách do Senátu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Odvoleno, spočítáno. Z výsledků druhého kola voleb do Senátu vyplývá, že levice získala v horní komoře parlamentu ústavní většinu. Výrazný úspěch však slavily i nezávislé osobnosti, o jejichž činnosti veřejnost něco ví. Takoví kandidáti pak většinou s přehledem porazily dlouholeté stranické aparátčíky.

Velké zadostiučinění cítí staronový senátor KDU-ČSL Jiří Čunek, který přesvědčil téměř tři čtvrtiny voličů. Podobný impuls od voličů dostal i bývalý vysoce postavený státní úředník Libor Michálek, kterého upozornění na korupci stálo místo. Ačkoli Michálkovi nemohli přijít členové ODS na jméno (a o jeho kandidatuře mluvili jako o výtahu k moci), dokázal tento společný kandidát pirátů, zelených a lidovců výrazně porazit dlouholetého politického matadora - Stanislava Křečka z ČSSD.

A vysmívaný podnikatel (možná i s prezidentskými ambicemi) Tomio Okamura? Na Zlínsku s přehledem se dvěma třetinami hlasů porazil Stanislava Mišáka z ČSSD. Uspěla i kandidátka zelených Eliška Wagnerová, kterou si voliči pamatují z jejího výrazného působení u Ústavního soudu.

Kdo se tedy může považovat za vítěze voleb? Jsou to patrně sociální demokraté, kteří získali z 13 mandátů z 23 možných. Je však zřejmé, že sociálním demokratům přihrál voliče i strach z komunistů. Právě KSČM promarnila hned 11 z 12 soubojů v 2. kole. Z výsledků je patrné, že komunisté drtivě prohráli s ČSSD. Z 10 přímých soubojů totiž vyhráli jen jeden v Chomutově. Tam navíc Václav Homolka mandát jen obhajoval. Podle všeho tak pravicoví voliči v 2. kole jednoznačně podpořili kandidáty sociálních demokratů.

I tak se může levice jako celek chovat vítězně. Vůbec poprve od roku 1996, kdy horní komora parlamentu vznikla, bude mít levice v Senátu ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Drymlem k ní totiž získaly ve volbách potřebných 14 křesel.

A hlavní poražený? Jednoznačně ODS, která z 27 možných mandátů získala jen čtyři. Značné ztráty utrpěla ODS již v prvním kole a ve druhém nedokázal za občanské demokraty zvítězit ani populární herec Tomáš Töpfer. ODS ztratila v Senátu deset mandátů a bude mít v horní komoře historicky nejmenší zastoupení.

aniMiloslav Janík
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...