Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtyřkoalice v Brně končí. Novou koalici chce vyjednat KDU-ČSL po boku s ČSSD

Čtyřkoalice má 31 mandátů, tedy nadpoloviční většinu v 55členném... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřkoalice má 31 mandátů, tedy nadpoloviční většinu v 55členném... | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO V Brně se rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. Lidovci se dohodli na spolupráci s opoziční ČSSD a budou hledat koaliční partnery. Budou jednat se všemi demokratickými stranami kromě KSČM, sdělila ČTK primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL).

Podle ní platnost současné koaliční smlouvy popřelo hnutí ANO svým postupem v posledních dnech, kdy jednalo s Žít Brno o změně koaličních partnerů bez vědomí KDU-ČSL a SZ. Lidovci a sociální demokraté mají 18 mandátů z celkových 55, k většině je potřeba 28 zastupitelů.

Koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ se dohodla na spolupráci v říjnu 2014. „Koalice v tomto půdorysu je u konce. Fakticky ji ukončilo hnutí ANO svými kroky, kdy dali za našimi zády opozičním stranám prokazatelně nabídku na nové koaliční uspořádání,“ uvedla Liptáková.

Zastupitelské kluby lidovců a sociálních demokratů v dohodě deklarují vůli společně převzít odpovědnost za řízení města Brna do konce stávajícího volebního období v roce 2018. „Kluby zastupitelů a jejich jednotliví členové zvolení za ČSSD a KDU-ČSL budou společně usilovat o to, aby nalezli partnery k tomu, aby byla vytvořena koalice, která bude v první řadě v co největší míře naplňovat programové a ideové cíle obou stran a aby tato koalice získala podporu nadpoloviční většiny členů zastupitelstva,“ stojí v dohodě, podle které budou obě strany jednat výhradně společně. Podle Liptákové se bude nejdříve jednat s hnutím ANO. Vyhrálo volby a má také primátora Petra Vokřála.

Spory ANO a KDU-ČSL

Za problémy koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ přitom stály spory mezi ANO a KDU-ČSL. ANO chtělo zřídit holding městských firem, aby byly ušetřeny stomiliony korun, ale také chtělo dostat politiky z představenstev těchto firem a dosadit tam odborníky. Jak už dříve ČTK řekl jihomoravský předseda ANO Marek Janíček, ve čtyřkoalici se hnutí nedařilo prosadit některé zásadní body, což je právě zefektivnění chodu městských firem. ANO proto v týdnu spolu s Žít Brno začalo jednat o nové možné koalici s ČSSD. Lidovci na to zareagovali tím, že začali také vyjednávat o nové koalici.

Koalice měla problémy už před půl rokem, kdy ANO nebylo spokojené se svým radním Tomášem Kratochvílem a požadovalo podporu u koaličních partnerů při jeho odvolání z rady. Lidovci ale řekli, že s Kratochvílem nemají problém. ANO pak Kratochvíla vyloučilo ze svých řad a on na členství v radě rezignoval, přestože to původně odmítal.

Z dohody mezi KDU-ČSL a ČSSD také vyplývá, že byla uzavřena na základě největšího programového a ideového průniku KDU-ČSL a ČSSD a na základě vzájemně dobrých zkušeností v koalicích jak na vládní úrovni, tak i na krajské, ale také na úrovni městských částí. Vládní koalici tvoří ČSSD, KDU-ČSL a ANO, Jihomoravský kraj vede koalice ČSSD a KDU-ČSL.

Hnutí ANO má v zastupitelstvu 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a lidovci shodně po sedmi, ODS pět, zelení, komunisté a TOP 09 má po čtyřech hlasech, poslední mandát má nezařazený Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale už jeho členem není.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER - ELECTRO DIVISION

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč