8. června 2018 12:00, aktualizováno  15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Děkan FAMU Zdeněk Holý zůstává ve funkci. Rektor ho neodvolá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Děkan FAMU Zdeněk Holý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děkan FAMU Zdeněk Holý. | foto: ČTK

PRAHA Rektor Akademie múzických umění (AMU) Jan Hančil neodvolá děkana Filmové a televizní fakulty AMU Zdeňka Holého. Rozhodl se nevyhovět návrhu Akademického senátu FAMU, který minulý týden schválil návrh na Holého odvolání. Rektor neshledal výtky týkající se výkonu pravomocí děkana, které byly uvedeny v návrhu senátu na jeho odvolání, za důvodné, sdělila ve čtvrtek mluvčí AMU Tereza Petáková. Podle senátu FAMU rektorovo rozhodnutí ohrožuje stabilitu fakulty a podnikne proti němu právní kroky.

Podle akademického senátu děkan nerespektoval demokratické principy, překračoval své pravomoci či nedostatečně plnil program, s nímž byl zvolen. Holý je děkanem FAMU od května 2016. Návrh na jeho odvolání vzbudil ve filmové branži rozporuplné reakce, především aktivní filmaři se z velké části stavěli za jeho setrvání ve funkci.

Členové senátu FAMU, kteří hlasovali pro odvolání děkana, mají za to, že rozhodnutí rektora je v rozporu s principy vysokoškolské samosprávy a v důsledku ohrožuje stabilitu fakulty. „Pokud rektor jmenoval v roce 2016 Zdeňka Holého děkanem ve chvíli, kdy jej senát zvolil těsnou většinou pěti hlasů z devíti a kdy akademická obec preferovala jiného kandidáta, je pro nás nepochopitelné, že nyní odmítl děkana Holého odvolat, když pro to hlasovalo osm z devíti členů senátu a návrh na odvolání podepsala více než čtvrtina akademické obce,“ sdělila ve čtvrtek stanovisko senátorů, kteří pro návrh hlasovali, předsedkyně senátu Helena Bendová.

Rektor se podle senátorů nechal ovlivnit tím, že několik pedagogů FAMU z celkových více než 120 začalo hrozit svým odchodem. „Je pro nás zklamáním, že rektor tímto bezprecedentním rozhodnutím zasahuje do interních záležitostí fakulty, s nimiž není dostatečně obeznámen, a popírá takto autonomii fakultní samosprávy,“ uvedli.

Hančil ve svém rozhodnutí uvedl, že odpovědností rektora je vytvářet podmínky, jež fakultám AMU umožní co nejlépe naplňovat jejich poslání. Tím je podle něj v případě FAMU vychovávat špičkové filmaře. „Rektor je povinen dbát, aby nebyla narušena výuka v akreditovaných studijních programech a aby byla zachována kontinuita oborů. Odvoláním děkana a následným avizovaným odchodem vedoucích několika kateder by bylo ohroženo naplňování těchto základních zákonných funkcí FAMU,“ uvedl.

Odchodem vyhrožovali i další

Po zveřejnění návrhu na odvolání děkana někteří vedoucí kateder vyhrožovali svým odchodem. Byli mezi nimi Petr Jarchovský z katedry scenáristiky, Ondřej Zach z FAMU International, Jaroslav Brabec z katedry kamery, Pavel Rejholec z katedry zvuku a Ivo Trajkov z katedry střihu. Podporu návrhu na odvolání vyjádřili dva vedoucí kateder, Karel Vachek z katedry dokumentu a Eric Rosenzveig z Centra audiovizuálních studií. Holý výtky senátu odmítal.

„Při posouzení návrhu senátu na odvolání děkana FAMU rektor především vycházel z úvahy, že odvolání děkana je krajním řešením, které by mělo být podloženo jasným odkazem na prokazatelné závažné porušování zákona, vnitřních předpisů nebo dobrých mravů děkanem,“ uvedla škola v tiskové zprávě.

Návrh senátu podle rektora obsahuje většinou obecná tvrzení, která nejsou doložena konkrétními přesvědčivými argumenty. „Mnohá obvinění jsou založena na chybném výkladu postavení Akademického senátu FAMU ve vztahu k děkanovi; navrhovatelé jako pochybení uvádějí postupy, které jsou plně v pravomoci děkana,“ zdůvodnil dále rektor své rozhodnutí.

Rektor ve čtvrtek uvedl, že se po zveřejnění návrhu na odvolání pokusil sbližovat radikálně vyhrocená stanoviska senátu a kolegia děkana FAMU. Jednání za účasti obou stran k úspěchu nevedla. Po dnešním svém rozhodnutí prý chce v jednání s oběma stranami pokračovat.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz