130 let

Dělnické straně hrozí zákaz

Česko

Dělnická strana spolupracuje s neonacisty a její příznivci se dopouštěli rasového násilí.

Ministerstvo vnitra proto navrhlo její rozpuštění.

PRAHA Česko možná bude o jednu politickou stranu chudší. Ministerstvo vnitra včera navrhlo rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany (DS). Ta proslula především úzkou spoluprací s neonacistickou organizací Národní odpor. Nedávno také její členové vyprovokovali rasově motivované střety s Romy na litvínovském sídlišti Janov.

Návrh na rozpuštění DS oznámil ministr vnitra Ivan Langer. „Má trpělivost přetekla... Není možné, aby se pod roušku svobodné soutěže politických stran a hnutí skrývala činnost, která je podle mého názoru neslučitelná s fungováním demokracie,“ vysvětlil Langer.

Proč přesně má být strana rozpuštěna, Langer neprozradil. Stane se tak prý až na jednání vlády. „Jednou z posledních kapek“ ale podle Langra bylo prohlášení strany ze 17. října, ve kterém stojí: „DS vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému, po jehož odstranění již delší dobu voláme. V praxi to znamená rozpuštění stávajících parlamentních stran a prošetření všech jejich zločinů.“

Dělnická strana včera Langra tvrdě zkritizovala - chce se prý jen zbavit konkurence. „Je zajímavé, že se tak děje bezprostředně po volbách do krajských zastupitelstev, v nichž DS volilo téměř dvacet devět tisíc občanů (přesně šlo o 28 865 lidí, což znamená 0,99 procenta všech voličů - pozn. red.),“ uvedl ve svém prohlášení předseda strany Tomáš Vandas.

Příznivci dělnické strany ovšem mohou být zatím klidní. Rozpuštění strany je totiž dlouhodobý proces. Langrův návrh nyní projedná vláda. Pokud mu dají ministři za pravdu, bude muset o rozpuštění Dělnické strany rozhodnout Nejvyšší správní soud, který je k podobnému kroku jako jediný oprávněný. K definitivnímu rozpuštění strany proto může dojít až za mnoho měsíců.

To dobře dokazuje případ Komunistického svazu mládeže, v jehož případě trvalo rozpouštění přibližně rok a půl. Ani pak ovšem komsomolci svou činnost neukončili, a na konci října se dokonce na ministerstvu vnitra zaregistrovali pod novým jménem. S podobnými obstrukcemi Langer počítá i nyní: „To nepochybně udělat mohou. To je kouzlo demokracie.“

***

Dělnická strana

Dělnická strana vznikla v lednu 2003. Letos v krajských volbách překvapivě uspěla, když ji volilo 28 865, tedy 0.99 procenta všech voličů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás