Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté blokovali vstup ministerstva životního prostředí, resort nenásilnou podobu protestu ocenil

Česko

  8:53aktualizováno  11:59
Praha - Zhruba dvě desítky lidí protestovali od rána před budovou ministerstva životního prostředí v pražských Vršovicích. S transparenty a vlajkami symbolicky blokovali vchod do budovy, čtyři demonstranti rozvinuli transparent s nápisem "Ministerstvo životního selhání Richarda Brabce?" na přístřešku ministerstva. Tři z demonstrantů se k budově přilepili vteřinovým lepidlem.

Aktivisté před budovou ministerstva životního prostředí. foto: Reprofoto

Peníze pro zelené Rebely v Česku mohou zablokovat Prahu. Hnutí pomáhá i Clintonův a Gatesův muž

Na demonstrující dohlížela policie, vše řešila domluvou. Úředníci ministerstva do budovy volně vcházeli. Podle informací LN je ale ministr Richard Brabec až do 15. srpna na dovolené.

Ministerstvo ocenilo nenásilnou podobu protestu u své budovy. Stanovisko k prodloužení těžby v dole Bílina ale mohli účastníci rozporovat právně, řekla jeho mluvčí Petra Roubíčková.

Akci pořádalo hnutí Extinction Rebellion ČR (XR) a Limity jsme my, chtěli upozornit na podle nich nezodpovědnou politiku české vlády v klimatických otázkách. Obávají se, že změny klimatu mohou být nezvratné a společnost musí okamžitě reagovat. V posledních týdnech jde již o několikátou podobnou akci ekologických aktivistů.

Mluvčí Rebelie proti vyhynutí: Chceme, aby se lidé ochotně nechali zatknout. Kdybych nic nedělala, zrazuji dceru

Ministr Richard Brabec (ANO) má podle protestujících osobní zodpovědnost za stanovisko, které může umožnit vytěžení a spálení dalších 150 milionů tun uhlí na dole Bílina. „Je nadmíru alibistické ignorovat vliv takového rozhodnutí na klimatickou změnu, na což upozornilo v připomínkách přes 4400 lidí. Mluvit o životním selhání je proto zcela na místě. Pan ministr přitom může stále rozhodnutí zvrátit a dostát tak cílům Pařížské dohody,“ uvedl v tiskové zprávě Maroš Prčina z hnutí Limity jsme my.

Ministerstvo podle Roubíčkové vítá nenásilnou formu protestu. Upozornila, že proti souhlasu s prodloužením těžby uhlí v povrchovém dole Bílina do roku 2035 se lze bránit právními prostředky. „Pokud účastníci nesouhlasí se stanoviskem, je možné bránit se jinou cestou než zaměstnáváním policie. To jde pak na náklady daňových poplatníků,“ řekla novinářům.

Našemu ekosystému hrozí kolaps. Rebelie proti vyhynutí upořádala protesty napříč Evropou

I když se organizátoři snažili akci utajit, policie o ní měla informaci a na aktivisty od rána čekaly asi dvě desítky policistů. Policejní mluvčí Jan Daněk ČTK řekl, že vzhledem k tomu, že demonstranti vstup neblokovali a chovali se nenásilně, policie je nechala vyjádřit jejich názor. Neřešila ani rozvinutí transparentu na přístřešku, protože protestující po vyzvání místo po několika minutách opustili. S takovým řešením souhlasil i vlastník budovy.

XR je mezinárodní hnutí, které si klade za cíl urychlit hledání řešení kolem klimatické krize. Východiskem je podle něj okamžitá a razantní změna celé ekonomiky. Členové hnutí se domnívají, že vlády a samosprávy nejsou schopné klimatické otázky řešit, protože politici necítí podporu voličů. XR chce proto z klimatického problému udělat hlavní společenské téma.

Veřejnost chtějí mobilizovat nenásilnými a přímými akcemi občanské neposlušnosti malých skupin lidí, jako jsou blokády či protesty. Počítají při nich s případným zadržením policií a následným zaplacením pokuty. Na říjen hnutí plánuje blokádu v desítkách měst, v Praze by se měla konat 12. října, uvedli organizátoři. V poslední době se například tři aktivisté připoutali k budově úřadu vlády nebo se na brněnském náměstí Svobody objevili tři symboličtí oběšenci.

Autoři: ,