Detroit měl Stanley Cup na dosah

O výhře Pittsburghu rozhodl až ve třetím prodloužení Petr Sýkora, série se vrací do Mellone Areny

DETROIT/PRAHA Stanley Cup už byl připraven za plexisklem, že si ho hokejisté Detroitu Red Wings převezmou. Poprvé v letošním finále už mohlo být o jeho majiteli jasno. Poprvé ve finále ale Detroit ztratil vedení v zápase a předávání slavné trofeje se minimálně do zítřejšího rána odkládá.

Bylo 35 vteřin do konce třetí třetiny, když pittsburský útočník Maxim Talbot propasíroval puk za beton brankáře Chrise Osgooda a poslal tak zápas do prodloužení. Ve 110. minutě pak při vyloučení Jiřího Hudlera o vítězství Penguins 4:3 rozhodl Petr Sýkora.

„Posledních pár zápasů jsem se trápil,“ poznamenal Sýkora. „Žádné dorážky, žádné pořádné střely. Je hezké se z toho dostat trefou, které nás drží při životě,“ radoval se rodák z Plzně.

Sýkora ale už o přestávce tušil, že by se mu něco takového mohlo povést. „Mezi třetinami jsem řekl takovou hloupost - kluci, nebojte se, dám gól,“ smál se Sýkora. Při přesilové hře pálil jako první, ale jeho střela šla mimo. Puk se šťastně dostal k Jevgeniji Malkinovi. „Zastavil ho a poslal mi krásnou přihrávku. Z první jsem vystřelil nahoru a vyšlo to.“

Radost Pittsburghu ze snížení série na 2:3 kontroval smutek domácích. „Jste tak blízko, a najednou...“ odmlčel se kouč poražených Mike Babcock. „Je jasné, že se necítíme dobře. Ale tohle je Stanley Cup, nemá to být lehké, má to být bitva a my bojujeme,“ dodal.

V pátém nejdelším finále historie Stanley Cupu zářil brankář hostí Marc-Anré Fleury, který byl vyhlášen první hvězdou utkání. Na mladého Kanaďana šlo 58 střel, tři z nich skončily brankou, na druhé straně Osgood čelil pouze 32 pokusům, ale kapituloval čtyřikrát.

„Byl neuvěřitelný,“ chválil Fleuryho trenér Penguins Michel Therrien. „Byl výborný v prodloužení, ale oba brankáři chytali velmi dobře. Bezpochyby je to pro Fleuryho nejdůležitější vítězství kariéry.“ Pittsburgh vedl v zápase o dvě branky, ale Detroit během dvou třetin zápas otočil. „Za stavu 2:0 jsme se cítili dobře a tlačili jsme je, ale třetí gól se nám nepodařilo dát a do hry se dostal soupeř. Pak už jsme jen bojovali, co to šlo. Vyplatilo se to a teď jsme moc šťastní, že se můžeme znovu utkat,“ hodnotil kapitán Penguins Sidney Crosby.

Pittsburgh si tak vynutil šestý zápas, který se hraje v noci na zítřek, a Penguins budou hrát na svém ledě znovu o přežití v sérii. „Myslím, že pokud vyhrajeme bude Detroit v sedmém zápase pod velkým tlakem. Ale teď se staráme jen o ten dlaší duel,“ řekl Sýkora.

Finále play off hokejové NHL: Detroit Red Wings - Pittsburgh Penguins 3:4p. Branky a nahrávky: 23. Helm (Maltby), 47. Dacjuk (Zetterberg, Rafalski), 50. Rafalski (Franzén, Zetterberg) - 9. Marián Hossa (Crosby, Dupuis), 15. Hall, 60. Talbot (Marián Hossa, Crosby), 110. SÝKORA (Malkin, Gončar). Rozhodčí: Devorski, O'Halloran - Sharrers, Heyer. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 20.066. Třetiny: 0:2, 1:0, 2:1 - 0:0, 0:0, 0:1. Stav série: 3:2.

***

Nejdelší zápasy finále Stanley Cupu 1 - 115 minut 13 vteřin O výhře 3:2 Edmontonu nad Bostonem v prvním finále v roce 1990 rozhodl český útočník Petr KLÍMA. 2 - 114 minut 51 vteřin Trefa Bretta Hulla v roce 1999 znamenala vítězství Dallasu ve Stanley Cupu. 3 - 114 minut 47 vteřin V roce 2002 rozhodl o vítězství Detroitu ve třetím utkání Igor Larionov. 4 - 113 minut 50 vteřin Cy Wentworth v roce 1931 zajistil výhru Chicaga. 5 - 109 minut 57 vteřin Petr SÝKORA zajistil výhru Pittsburghu a prodloužení série s Detroitem.