• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Diplomacie, či meritokracie?

Česko

Jak to vidí

Do Paříže se sjela finanční elita nejvýznamnějších ekonomik světa. Dvacítka zemí spolku G20 obstarává 80 procent světového obchodu, 90 procent globálního HDP a žijí tam zhruba dvě třetiny světové populace. Jaká očekávání máme vkládat do chvíle, kdy šéfové všech šéfů usednou k jednacímu stolu? Zřejmě na sebe prudce narazí různé mentality, národní kultury a hlavně protichůdné národní zájmy.

V Paříži se mohutně hádali, z jednání odcházeli a přicházeli zpět, ozývalo se bouchání dveří, do stolu i dupnutí drahé lakýrky. A nakonec, po dnu a noci, dospěli ke kompromisu. S ním jsou všichni „tak trochu“ spokojeni. Máme jim to mít za zlé? Asi ne, protože každý z nás tuší, že vplouvají do bezprecedentní situace. Tápou ve tmě a snaží se vytvořit jakýsi rastr, který by formoval naši ideální budoucnost. Bez krizí.

Naší obavou budiž, zda dokážou nepodlehnout pocitu vlastní vyvolenosti, ideologie meritokracie, kdy vládne elita intelektu a jediným měřítkem jsou dosažené výsledky. Nejednou se přímo před očima mění člověk, který se stane znenadání šéfem jiných lidí. Jestli existuje přímá úměra, musí nás napadat otázka: Ztratí kontakt s realitou lidé, rozhodující o miliardách jiných lidí? A kdo vede? Zástupce větší země, ten chytřejší, nebo ten drzejší?

Autor: