Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do karantény musí i ti, kteří už koronavirus prodělali. Změny zatím neplánujeme, zní z ministerstva

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Mezi lidmi na sociálních sítích se šíří fáma, že lidé, kteří prodělali covid-19, nemusejí v případě kontaktu s někým nakaženým do karantény, protože mají vůči této nemoci imunitu. To ale odmítá ministerstvo zdravotnictví, které změny v karanténách udělalo poměrně nedávno.

„V tuto chvíli se karanténní opatření řídí aktuálně platnou metodikou, která takovou výjimku neumožňuje,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz Klára Doláková z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. Odborníci se totiž neshodují v názoru na to, zda lidé získají proděláním covidu-19 imunitu.

Změny se zatím nechystají

Úpravy karanténních opatření se provádějí průběžně v návaznosti na vyhodnocení nových poznatků a mezinárodních doporučení. „Zkrácení karantény na deset dní od 1. září je poměrně nová změna. Žádné další zatím neočekáváme,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Zpřísnění koronavirových opatření v Praze.
Zpřísnění koronavirových opatření v Praze.

Původně karanténa trvala dva týdny, tedy o čtyři dny déle. „Zkrácením karantény na dobu deseti dnů mohou některé případy uniknout a infikované osoby mohou dále onemocnění šířit, je jich však pouze mezi 2,5 až pěti procenty, což je z epidemiologického hlediska přijatelné vzhledem k benefitům, které zkrácení omezení osobní svobody dotčených osob v jiných oblastech přinese. Tyto případy s dlouhou inkubační dobou mají navíc nižší schopnost šíření viru do okolí,“ uvádí se v odůvodnění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

Od začátku koronavirové krize v březnu se do karantény dostalo už více než osmdesát tisíc lidí. Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že vzhledem k narůstajícímu počtu nakažených v posledních dnech budou brzy v karanténě tisíce lidí, měli by se do ní však dostat pouze jednotlivci, kteří byli s nakaženým v úzkém kontaktu.

Znamená to, že jde o osoby, které strávily s nakaženým víc než patnáct minut ve vzdálenosti menší než dva metry, nebo s ním pobývaly delší dobu v uzavřených prostorách, například v autobusu.

Existuje určitý rozdíl mezi karanténou a izolací, přestože v obou případech to znamená setrvání doma nebo v jedné místnosti, ideálně se samostatnou toaletou. Karanténu nařizují hygienici lidem, kteří se dostali do úzkého kontaktu s nakaženou osobou. Do izolace putují nemocní covidem-19 na deset dní od odběru vzorku, který se ukázal jako pozitivní.

Pokud už nemají příznaky, jejich izolace končí. V opačném případě nesmějí vycházet z domova a přijímat návštěvy ještě tři dny poté, co se začnou cítit zdraví. Podstatné je, že pro ukončení karantény i izolace není nutné podstoupit test. Výjimkou jsou zdravotníci a pracovníci v sociálních službách.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!