Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Pardubic míří jen čtyři zahraniční koně

Česko

PRAHA Původně avizovaná informace o záplavě zahraničních koní na startu 118. ročníku Velké pardubické v posledních dnech poněkud ubrala ze svých ohromujících čísel.

Podle slov předsedy představenstva Dostihového spolku Miroslava Petráně se na startu hlavního dostihu objeví pravděpodobně 15–19 koní, z toho tři z Britských ostrovů a jeden z Itálie.

Původně se počítalo s účastí téměř 30 koní, přičemž tuzemských mělo být přes 20. Avšak někteří se kvůli zranění či z jiných důvodů ze startu odhlásili. Nicméně startovní listina není v těchto hodinách prý stále ještě definitivní. K velkým favoritům bude patřit především osmiletá bělka Sixteen, kterou loni dovedl vítězně do cíle žokej Dušan Andrés. Josef Váňa starší, z jehož stáje Sixteen pochází, ale potvrdil změnu v sedle zmíněné bělky.

„Já si vzal Juventuse a pak si vybíral Pepča Bartoš, protože je to náš první žokej,“ říkal Váňa. „No, a sáhl po klisničce Sixteen.“

Pořadatelé především doufají, že před dostihy, jejichž dotace činí 4,5 milionu korun, ještě zaprší a dráha trochu změkne. Což by výrazně zmírnilo nebezpečí zranění koní.

Josef Váňa, nejzkušenější žokej v dostihu, připomíná, že nesmírně důležitý bude také start. „Právě na něm dost záleží, protože do značné míry napoví, kdo a kde bude skákat přes Taxis,“ vysvětluje. „Trochu se obávám, že Velkou odmávne nepříliš zkušený startér, takže jen doufám, že nevznikne hned na začátku dostihu nějaký zmatek...“

Autor: