• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Do sněmovny přijdou náhradníci

Česko

Ministr Pospíšil navrhl změny ústavy. První má být vznik klouzavého mandátu, pak i přímá volba prezidenta

PRAHA Ministři a Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). To jsou první dva cíle, na které se nyní zaměřily plány na změnu ústavy z pera resortu spravedlnosti. „Klouzavý poslanecký mandát pro ministry není žádným českým originálem, funguje v řadě zemí, například i na Slovensku či v Rakousku,“ vysvětlil ministr Jiří Pospíšil (ODS).

Pospíšil počítá, že klouzavý poslanecký mandát by měl pro ministry začít platit v říjnu 2012. V praxi to bude vypadat tak, že v momentu, kdy se poslanec stane ministrem, přecházejí jeho sněmovní práva a povinnosti na náhradníka. „Tedy člověka z volební kandidátky,“ upřesnil Pospíšil.

Kromě jiného tak úřadující ministr přijde třeba i o poslaneckou imunitu. Ve chvíli, kdy skončí na úřadě, jeho náhradník opustí sněmovnu. Původně se uvažovalo, že podobná změna by se zavedla i u ministrů senátorů. Od myšlenky se však upustilo. Většinový volební systém totiž neumožňuje najít případného náhradníka. „Jedinou změnou bude, že senátor, který je členem vlády, nebude moct vykonávat v horní parlamentní komoře žádnou funkci,“ dodal Jiří Pospíšil.

Nové pravomoci kontrolorů První kolo ústavních změn se dotkne i NKÚ. Tomu by se mělo dostat nových pravomocí. Kromě jiného by mohl začít kontrolovat hospodaření veřejnoprávních institucí. „Vezměte si třeba veřejné vysoké školy. Tam proudí peníze z rozpočtu,“ popsal Pospíšil.

V rámci dalších ústavních změn by měla být přijata přímá volba prezidenta. Pospíšil nabídne vládě dvě možnosti. Buď se hlava státu zvolí jednokolovým většinovým systémem, nebo dvoukolovým. „Do druhého kola postoupí buď dva nejlepší, nebo všichni kandidáti s určitým procentem získaných hlasů,“ popisuje Pospíšil. O konkrétní podobě rozhodnou až další jednání.

Kandidátem na prezidenta by se mohl například stát občan starší osmnácti let, kterého podpoří nejméně padesát tisíc lidí.

Koalice nemá potřebnou ústavní většinu K tomu, aby současná koalice prosadila změny v ústavě, potřebuje hlasy 120 poslanců. Jenže v koalici jich je jen 118.

„U několika návrhů bude třeba vyřešit technické parametry,“ reaguje na představy Pospíšila stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier mladší. Například požaduje, aby prezidenta zvolila většina všech hlasujících.

***

PLÁNOVANÉ ZMĚNY * Vznik klouzavého mandátu pro poslance-ministry Sněmovní práva získají náhradníci z kandidátek. Ministrů-senátorů se změna netýká. * Rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu Bude moci kontrolovat hospodaření vysokých škol. * Přímá volba prezidenta V úvahu připadají dvě varianty: jednokolová a dvoukolová. * Celostátní referendum Vládu bude možné odvolat, jen pokud bude existovat alternativa. * Vyslovení nedůvěry vládě Na základě žádosti určitého počtu občanů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás