22. září 2015 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dohoda v kauze Pošty se nekoná. Je to prasárna, necítím se vinen, říká Čadek

Kauza Česká pošta: Chovanec v. Čadek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kauza Česká pošta: Chovanec v. Čadek | foto: Lidovky.cz

PRAHA Další pokus co nejrychleji ukončit údajně korupční případ v kauze České pošty skončil fiaskem. Podnikatel Lukáš Čadek se měl dostavit na takzvanou dohodu o vině a trestu. Na tu ale nedorazil. Případ tak zamíří k soudu, kam státní zástupce dodal návrh na potrestání.

Kdo je kdo v kauze České pošty

 • Lukáš Čadek - podnikatel, který kvůli neuskutečněnému obchodu s Českou poštou zkrachoval; státní podnik viní z toho, že ho připravil o 27 milionů korun
 • Kamil Choc - měl údajně po podnikateli Čadkovi požadovat úplatek. Výměnou mu slíbil urovnání sporu s Českou poštou, přičemž dva miliony měly jít údajně do kasy ČSSD, další zase do kapsy ministra vnitra Milana Chovance.

„Nedostavil jsem se, protože se necítím vinen ničím a v ničem a celé to vnímám jako prasárnu a jakousi odplatu za to, že jsem chtěl na něco ukázat,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz sám Čadek. Podle jeho slov se na dohodu, která měla být uzavřena v pondělí u státního zástupce, nedostavil ani jeho advokát Marek Dolejš.

Dohoda o vině a trestu je součástí takzvaného zkráceného přípravného řízení, kam celou kauzu převedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Poté, co ji kriminalisté rychle vyšetřili a uzavřeli jako případ nepřímého úplatkářství, sdělili Čadkovi s Chocem podezření z přečinu (více čtěte ZDE).

Zkrácené trestní řízení

 • Trestní řád umožňuje, aby jednodušší případy byly vyřízeny ve zkráceném přípravném řízení a následně i ve zjednodušeném řízení před soudem.
 • Jedná se o trestné činy, které v prvním stupni projednává okresní soud a případný trest nepřevyšuje pět let (původně tři roky).
 • Podezřelý musí být přistižen přímo při činu nebo bezprostředně po něm nebo lze očekávat, že podezřelého bude možno postavit před soud nejpozději do 14 dnů.
 • I řízení před soudem je jednodušší. Pokud obviněný a státní zástupce prohlásí, že skutečnosti uvedené v návrhu na potrestání považují za nesporné, není potřeba provádět další dokazování.
 • Využití v případu korupce je ale poněkud „problematické“. Policejní manuály i právnické příručky totiž jako příklady využití tohoto postupu uvádějí potrestání osob bez stálého bydliště, cizinců, u nichž hrozí, že opustí ČR nebo drobné krádeže a řízení pod vlivem alkoholu.
 • Zdroj: policie.cz

Tím bylo zahájeno zmíněné zkrácené řízení a soud měl být do dvou týdnů. V mezidobí se přitom mohl státní zástupce s aktéry dohodnout na vině a trestu, navrhnout soudu jejich potrestání či případ zcela odložit. Státní zástupce ale dvoutýdenní lhůtu prodloužil, rozsudek může padnout klidně až v říjnu.

Pondělní jednání ale Matula nechtěl komentovat. „Návrhy trestů, bude-li věc předložena soudu, budou veřejně prezentovány v řízení před soudem. Jednání o dohodě podezřelí odmítli, tedy nebude,“ uvedl státní zástupce.

Ještě minulý týden na otázku redakce serveru Lidovky.cz uvedl: „Ve věci nadále probíhá zkrácené přípravné řízení. K návrhu obhajoby, která požádala o lhůtu pro jednání o dohodě o vině a trestu, která mimo jiné předpokládá doznání skutku, prodloužil tedy státní zástupce lhůtu, aby obhajobě vyhověl,“ vysvětlil Matula.

Kauza České pošty

Přestože Útvar pro odhalování organizovaného zločinu případ bleskově vyšetřil a stejně rychle ho chtěl také skončit, už nyní kauza nabírá zpoždění. V srpnu přitom na žádost ministra vnitra Milana Chovance zasedalo dokonce předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Ministr Chovanec u výslechu, o němž informoval server Lidovky.cz, popřel, že by věděl o jakékoli korupci v kauze České pošty. „Cítím se poškozený,“ nadiktoval do spisu. Chovanec vypovídal 29. června přímo v budově ministerstva vnitra.

Čadkovi i Chocovi hrozí v krajním případě až dva roky vězení. Sociální demokrat Kamil Choc podle policie nabízel podnikateli Čadkovi, že vyřeší jeho dlouholetý spor s Českou poštou. Žádal o úplatek několika milionů, přičemž část z něj měla putovat do stranické kasy ČSSD, část údajně k ministru Chovancovi.

Vývoj kauzy České pošty

 • 12. srpna 2015 - Zpravodajský server Neovlivní.cz informoval o tom, že policie vyšetřuje korupční případ, v němž jde o zakázku České pošty. Úplatek údajně žádal člen středočeské ČSSD Kamil Choc po podnikateli Lukáši Čadkovi, který vede s Českou poštou spor o 24 milionů korun kvůli ukončené spolupráci. Choc údajně Čadkovi nabídl, že spor vyřeší výměnou za tři miliony korun. Dva miliony měly údajně jít ČSSD, další přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), pod jehož resort pošta spadá. Chovanec popřel, že by za Čadkem kohokoli posílal, natož s korupční nabídkou. V polovině června podal ministr Chovanec trestní oznámení.
 • 13. srpna 2015 - Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení kvůli podezření z úplatkářství při řešení sporu podnikatele Čadka s Českou poštou.
 • 14. srpna 2015 - Česká pošta rozšířila trestní oznámení v případu údajné korupce, které podala již v červnu. „Důvodem rozšíření trestního oznámení z června a podání nového jsou zjevně zfalšované e-maily, které jsou záměrně šířeny do médií s cílem poškodit Českou poštu a její představitele,“ uvedla pošta.
 • 16. srpna 2015 - Ministr Chovanec požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu. „Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra,“ zdůvodnil Chovanec svou žádost.
 • 17. srpna 2015 - Kamil Choc požádal o přerušení členství v sociální demokracii.
 • V tisku se objevila spekulace, že kauza může souviset s bezpečnostní agenturou ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy. Pošta se rozhodla spolupráci ukončit a nyní se koná výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb
 • 20. srpna 2015 - O případu jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Po jeho zasedání premiér Sobotka prohlásil, že snaha o větší transparentnost hospodaření České pošty naráží na řadu soukromých tlaků, a ministr Chovanec se nemá nechat zastrašit.
 • 25. srpna 2015 - Okresní výkonný výbor ČSSD Praha-západ pozastavil Chocovi členství ve straně.
 • 27. srpna 2015 - Podnikatel Čadek podal trestní oznámení na Českou poštu a její zaměstnance v čele s generálním ředitelem Martinem Elkánem. Státní podnik viní z toho, že ho podvedl a on tak přišel o 27 milionů korun. Čadek také poslal Elkánovi i Chovancovi dopis, v němž je kritizuje za chování po vypuknutí kauzy.
 • 27. srpna 2015 - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma lidem v kauze České pošty. Podezírá je z nepřímého úplatkářství. Z kontextu vyplývá, že policie sdělila podezření Čadkovi a Chocovi.
hmHana Mazancová