Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Doktor do Pekingu nepojede

Na ME v Miláně si postup na olympiádu zajistil jen deblkajak Mrůzková - Blahová

MILÁN Poslední naděje se rozplynula, do Pekingu na své čtvrté olympijské hry Martin Doktor nezamíří. Na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Miláně, které bylo dodatečnou kvalifikací, skončil na deblkanoi se svým parťákem Jiřím Hellerem ve finále kilometrové trati na posledním, devátém místě. Vrátka od bojů pod pěti kruhy jim tak zůstala uzavřena.

„Dostali jsme na budku a tím to končí. Věděl jsem, že to bude obrovsky těžké, konkurence byla veliká. Zkusili jsme to, doufali a věřili, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme vůbec dojeli do cíle,“ pravil po závodě zklamaný Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty a sběratel medailí zMS a MEna singlkanoi, který ve středu oslaví 34. narozeniny. „Ale zažil jsem už větší zklamání i horší závody,“ pokýval hlavou. Zřejmě závěr kariéry Pro závodníka, který kvůli snu o olympijské tečce před necelými dvěma lety vsadil na deblkanoi s Hellerem na háčku a vlastně si tak prodloužil kariéru, znamená poslední neúspěch s největší pravděpodobností konec závodní dráhy.

„Zřejmě ano, ale definitivně se rozhodnu až na podzim. Nechám si to pořádně uležet v hlavě, je to pro nás velké zklamání,“ pravil.

Představy o tom, co dál, prý nějaké má. „Něco jsem vymyslel, ale nechci nic říkat předčasně,“ řekl s tím, že se bude i dál zřejmě pohybovat kolem sportu. „Dělám ho přece celý život,“ uvedl.

Větší naděje posádka deblkanoe spatřovala na trati 500 metrů, v pátek však uvízla v semifinále.

Postup bez euforie Deváté místo ve finále na 500 metrů přineslo postup na olympiádu posádce deblkajaku Michaela Mrůzková - Jana Blahová. Před nimi totiž skončila řada lodí, jež si účast na OH zajistily již dříve. V Pekingu budou zastupovat českou rychlostní kanoistiku jako jediné.

„Jistotu postupu do Číny jsme vlastně měly již před startem finále, ale v kvalifikačních počtech byl zmatek, takže jsme to pořádně nevěděly,“ uvedla Mrůzková, za svobodna Strnadová, mistryně světa ve sjezdu na divoké vodě. „Euforii teď ale neprožíváme, spíš jsme zklamané z výkonu. Rozhodně máme na víc,“ dodala.

Z výsledků - 500 m - muži - C4: 1. Rumunsko 1:39,237, ...5. ČR (KOUDELKA, DVOŘÁK, KORANDA, HALDA) 1:48,937, ženy - K2: 1. Kozaková, Szabóová (Maď.) 1:48,459, ...9. MRŮZKOVÁ, BLAHOVÁ 1:51,612. 1000 m -muži - C2: 1. Bělorusko 3:40,655, ...9. HELLER, DOKTOR 3:46,172 , ženy - K4: 1. Maďarsko 3:28,303, ...5. ČR (ŠEBESTOVÁ, KUMŽÁKOVÁ, MÍCHOVÁ, MATOUŠKOVÁ) 3:39,137.