LONDÝN Herečka Jane Seymourová, která se nejvíc proslavila rolí doktorky Quinnové, lékařky z dob Divokého západu, oslaví dnes šedesátiny. Pětileté účinkování v úspěšném televizním seriálu z let 1993 až 1998 znamenalo vrchol kariéry této rodačky z Velké Británie.
Umělkyně s kořeny v Polsku a Dánsku, která se původně jmenovala Joyce Penelope Wilhelmina Frankenbergová a pseudonym si vypůjčila od jedné z žen Jindřicha VIII., na sebe poprvé výrazně upozornila už v roce 1973, kdy si zahrála v bondovce Žít a nechat zemřít.
Filmografie někdejší nadějné baletky, která si hereckou dráhu zvolila po nešťastném zranění, sice čítá desítky rolí, většinou ale v televizi. Seymourová to přitom do značné míry přičítá i veleúspěchu doktorky Quinnové. „Hrála jsem ji ráda a těšilo mě, že ji diváci na celém světě vzali za svou... Už ale můžu říct, že jsem kvůli doktorce Quinnové o pár filmových rolí přišla,“ postěžovala si před pár lety. Jednu výraznou, byť drobnou roli ale získala - před pěti lety dokonce v komedii Nesvatbovi předvedla, před kamerou prý poprvé, své vnady.
Půvabná britská herečka se kromě herectví věnuje také psaní a malování. Napsala již několik knih a nedávno představila kolekci nových obrazů a soch nazvanou Umění Jane Seymourové. K malování se dostala oklikou, když hledala způsob, jak zapomenout na nepodařené manželství s Davidem Flynnem. Jejich vztah skončil v roce 1992. Seymourová se tehdy radila se svou matkou, co by jí pomohlo. Ta jí poradila, ať najde způsob, jak ze sebe problémy dostat. Seymourová našla svoji cestu právě v malování. Na charitativní akci organizace Childhelp, která pomáhá opuštěným dětem, dostala nabídku namalovat svůj portrét, který byl určen do aukce. Nabídka herečku zaujala a rozhodla se, že právě malování by pro ni mohlo být tím správným prostředkem, jak se zbavit vzpomínek na nepodařené manželství.